Babiš jako Trump. Agrofert míří do svěřeneckého fondu

31. leden 2017

"Typickým klientem je člověk mezi 40 a 50 lety, který už v životě něco vydělal a vydělává dál, zároveň ale už má rodinu, dospívající nebo dospělé děti, a ujasnil si i to, jak může a chce své blízké zajistit do budoucna," říká Vítězslav Hruška, partner poradenské skupiny APOGEO, která se zakládáním a správou takových fondů zabývá. "Ve fondu mohou být například prostředky, ze kterých se dětem v okamžiku dosažení určité věkové hranice pořídí bydlení.

To ale zůstane v majetku fondu například do doby, kdy ukončí vysokou školu, teprve pak je budou moci získat do vlastnictví. Leccos se dá samozřejmě vyřešit i v závěti, ale takhle detailní nastavení ne," dodal Hruška. "Navíc není problém, aby jeden člověk založil víc fondů. Do jednoho může například vložit dům, ve kterém žijí rodiče, do dalšího činžák s nájemními byty. To všechno s vynaložením nákladů, které jsou z velké části určené notářským tarifem, a s příjemnou vyhlídkou na daňový bonus." V Česku bylo zatím oficiálně založeno bezmála 300 fondů.

Tím nejnovějším bude s velkou pravděpodobností fond pro Agrofert Andreje Babiše. Jenže toho do vložení svého majetku do trustu přinutil nový zákon. Podle Vítězslava Hrušky zatím Češi nemají k tomuto novému institutu potřebnou důvěru. "I když fond dokáže efektivně a překvapivě jednoduše řešit i běžnější situace, než je střet zájmů podnikatele a zároveň politika," poznamenal Hruška. Svěřenecký fond současně umožňuje, že Babiš nade svým majetkem zcela neztratí kontrolu, a do jeho peněženky může plynout i zisk. Záleží na tom, jak bude fond nastaven.

Celý článek

Zdroj:www.tyden.cz

Zpět na přehled aktualit

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací