Za opožděná kontrolní hlášení padají vysoké pokuty

9. únor 2017

Už rok posílají plátci daně z přidané hodnoty (DPH) na finanční úřady kontrolní hlášení o přijatých a vydaných fakturách. Opatření, které má zabránit daňovým únikům, však tisícům z nich vyneslo vysoké pokuty, aniž by se dopustili nějakého daňového deliktu. Tresty dosahují výše deseti až padesáti tisíc korun, většina udělených pokut je těch padesátitisícových.

Kontrolní hlášení odesílají plátci daně každý měsíc nebo čtvrtletně. Od září začaly finanční úřady vyměřovat pokuty za chyby nebo prodlevy v odeslání. Z 2035 pokut za 89 milionů korun jich vloni bylo 1600 právě v nejvyšší sazbě. Benevolence údajně možná není. "Každá chyba má stanovenou výši pokuty, úředník nemá rozhodovací pravomoc," uvedla mluvčí Generálního finančního ředitelství Petra Petlachová. V praxi to znamená, že kdo se o jeden den opozdí s odevzdáním hlášení, může si připravit deset tisíc korun.

Třicet tisíc zaplatí za zpoždění při podání doplňujícího vysvětlení a padesát za to, že ho nestihl dodat ani v náhradní lhůtě. Své o tom ví podnikatel Hynek Brýdl z Lanškrouna. Ten odeslal červnové hlášení sice včas, vzápětí však obdržel výzvu finančního úřadu, aby lépe ozřejmil fakturu za vodu. "Pochybnost se nepotvrdila, faktura byla zaúčtována správně. Poslal jsem tedy požadované potvrzení údajů, přiznávám, že s dvoudenním zpožděním proti stanovené pětidenní lhůtě," uvedl Brýdl. Přestože se zdržel pouze s potvrzením toho, že nic neprovedl a daně má v pořádku, inkasoval vzápětí třicetitisícovou pokutu. "Přitom jsem s dvoudenním zpožděním pouze potvrdil něco, co jsem už před tím včas a pravdivě sdělil," dodal lanškrounský podnikatel. Podobnou zkušenost má i Jiří Sojka, jednatel plzeňské společnosti Numeri. Ten se zpozdil hned s prvním kontrolním hlášením loni v březnu, byť ho měl jinak v pořádku.

Za chybu z doby, kdy se podnikatelé s novým zákonem seznamovali, dostal v prosinci pokutu. Měl ale štěstí, jeho chyba spadala do kategorie desetitisícových. "Finanční ztráta není rozhodující. Zbývá pocit hořkosti a jisté křivdy a nerovnováhy," uvedl Sojka. Podle bývalého šéfa Generálního finančního ředitelství Jiřího Žežulky je zákon v tomto ohledu skutečně velmi tvrdý. "Tohle je hodně drsné. Doufejme, že finanční správa v budoucnu zvolní. Stálo by to za to v případech, kdy se podnikatel zpozdí o dva dny s důkazem, že se ničeho nedopustil," řekl Žežulka.

Zatím ale nic takového na dohled není, a tak by měli plátci DPH zvažovat, jestli se jim vyplatí například jezdit na dovolenou nebo vícedenní služební cesty. Žádost o doplňující vysvětlení s pětidenní lhůtou může přijít kdykoliv. "Co se týká lhůty pro uložení pokuty, podle zákona lze ukládat do tří let od porušení," uvedla Petlachová. Podnikatelé, kteří mají pocit, že se ničím neprovinili, a pokuta v řádech desetitisíců jim přijde příliš přísná, mají ještě možnost se proti ní odvolat. Právě kvůli tomu finanční správa o několik měsíců odložila vyměřování sankcí za chyby v hlášení. "Čekali jsme na novelu zákona, která by umožnila pokuty v případě odvolání odpouštět," uvedla náměstkyně ministra financí Alena Schillerová.

Taková věta však musí trestané podnikatele rozčílit ještě více. Dosáhnout zrušení sankce je totiž takřka nemožné. Za loňský rok odpustila finanční správa jednu pokutu. "Dosáhnout úspěšného odvolání lze jen v krajním případě, pokud neprokážete, že vám účetní přejel parní válec, nemáte šanci," dodal Žežulka. "Mně řekli, že odvolání podat nelze, pokud jsem nebyl akutně v pracovní neschopnosti nebo naši společnost nepotkala živelní pohroma," sdělil své zkušenosti Sojka. Finanční správa navíc trvá na tom, že je chyba na straně podnikatelů. "Bohužel i přes intenzivní informační kampaň, v níž jsme opakovaně upozorňovali na lhůty a s nimi související pokuty, nebyly postupy plátci v některých případech dodrženy," uvedla Petra Petlachová. 44 tisíc korun byla v loňském roce průměrná výše pokuty za prodlevu při odevzdání kontrolního hlášení nebo doplňujícího vysvětlení.

Zdroj: iHNed.cz

 

 

 

 

 

 

 

Zpět na přehled aktualit

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací