Místo prevence represe. To je hlavní změna, která na finanční úřady přišla s Andrejem Babišem

Místo prevence represe. To je hlavní změna, která na berňáky přišla s Andrejem Babišem. "Současné vedení finanční správy se snaží potlačit klientský přístup. Občané si platí stát, a ten je tu pro ně. Jenže teď je trend, že občané slouží státu a jeho finanční správě," kritizuje obrat Tomáš Hajdušek, který v Komoře daňových poradců vede sekci daní a poplatků a zároveň je v zastupitelstvu Jihočeského kraje za ODS.

Jak poznamenává, klientský přístup ovšem rozhodně neznamená, že by se neměly potírat daňové úniky. Už i ministr Babiš uznává, že finanční správa to s horlivostí, s jakou jde proti podvodníkům, někdy přehání. "Dospěl jsem k názoru, že nepostupuje vždy lidsky a se selským rozumem. Nerozlišuje mezi lidmi, kteří porušují zákon, a těmi, kdo udělají drobnou chybu," prohlásil v souvislosti s pokutami u kontrolního hlášení.

"Těch je přibližně 84 procent a těmto subjektům je potřeba jejich snažení maximálně usnadnit," přimlouvá se. Daňové kontroly mají podle něj opodstatnění u podnikatelů, kteří se nechtějí "kamarádit". "Nejtvrdší nástroje, jako je spolupráce s policií, Daňová kobra, zajišťovací příkazy a exekuce, je třeba nasazovat u 'kluků', kteří jdou do podnikání už od začátku s tím, že 'nevěří' na daňový systém," dodává.

V praxi to tak ale nechodí. Už při počáteční registraci k DPH nastavují finanční úřady stejně přísný metr všem. "Nemohu říci, že by myšlenka přísnějších registrací byla špatná. Tady se ale přetavila v postup, kdy podnikatel musí prokazovat všechny možné, někdy i irelevantní věci," říká Žežulka.

Pro novináře

Nechte si zasílat náš newsletter

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací