Pokuty za kontrolní hlášení jsou nevymahatelné. Platit lze jen dobrovolně

16.3.2017

picture

Související služby

Daňové poradenství

Zpět na výpis

Fakt, že vykonatelnost ústavního nálezu byla odložena až ke konci roku 2017, nic nemění na tom, že dané ustanovení bylo od počátku a stále je protiústavní. Finanční správa od začátku roku rozdala tisíce pokut za sebemenší porušení povinností k podání kontrolního hlášení. A to i přes daný slib, že k porušení povinností v první polovině roku 2016 nebude přihlížet.

Ještě zásadnější ale je, že Ústavní soud už předtím zrušil část zákona o DPH, která nestanovila povinnosti daňového poplatníka přímo, ale odkázala pouze na formulář. Takový postup je však v jasném rozporu s českým ústavním pořádkem. Fakt, že vykonatelnost ústavního nálezu byla odložena až ke konci roku 2017, nic nemění na tom, že dané ustanovení bylo od počátku a stále je protiústavní.

Pokud ministerstvo změnu zákona o DPH do konce roku nestihne, bude hodně záležet na právnících, kteří se toho chytí a pokusí se celou věc zažalovat. Podle Jiřího Žežulky, bývalého šéfa finanční správy, se rozhodně najde skupina daňových poradců či právníků, kteří tuhle otázku zvednou.

Článek

Pro novináře

Nechte si zasílat náš newsletter

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací