Zrušme poslední vlny *EET, u řemeslníků a spol. nemá evidence smysl

O prvních vlnách EET si můžeme myslet cokoli, ale jedno je takřka jisté, poslední vlny, především pak řemeslníci, do rozpočtu nic nepřinesou.

U řemeslníků má totiž z nepřiznání přímý užitek i zákazník, kterého pak stojí služba méně. Jen stěží navíc půjde kontrolovat podnikatele typu elektrikářů či podlahářů. Od posledních vln se nedá čekat ani koruna První vlna EET odstartovala již v prosinci loňského roku. Jednalo se o restaurace a hotely. Před necelými dvěma měsíci se pak připojili obchodníci. Další vlna se pak má zapojit v březnu příštího roku.

Mezi povinné subjekty k EET ve třetí vlně spadají ostatní činnosti (lékaři, právníci, účetní), vyjma těch v poslední fázi, dále pak například svobodná povolání, doprava, zemědělství.

Poslední vlna podnikatelů by se měla do EET zapojit v červnu 2018. Konkrétně půjde hlavně o řemeslníky a podnikatele ve výrobě. Od EET, jakmile se zapojí všichni dotčení podnikatelé, očekává Andrej Babiš roční přínos ve výši 18 miliard korun. Autor tohoto komentáře sice tomuto číslu nevěří a očekává jej výrazně nižší, ale připouští, že první dvě vlny mohou do rozpočtu nějaké "drobné" přinést.

Od třetí a především pak od čtvrté vlny ale nelze čekat prakticky ani korunu a buď stávající či nová vláda by minimálně poslední vlnu měla zrušit. Důvodů existuje hned několik.

Na neevidenci vydělává i zákazník

Ten hlavní je čistě ekonomický nebo fiskální, chcete-li. Zavedení EET u řemeslníků totiž výběr daní nezvýší. Velice přesně to před několika týdny popsal v rozhovoru pro server Podnikatel.cz Jiří Žežulka, bývalý šéf finanční správy. V případě, kdy jde o typické české "s dokladem, nebo bez dokladu", zájem neevidovat máte na obou dvou stranách, jelikož zákazník dostane nižší cenu. Tomuto EET nijak nezabrání, řekl Žežulka.

Nechte si zasílat náš newsletter

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací