Krátkodobé pronájmy se prodraží na daních

26.8.2021

picture

Související služby

Daňové poradenství

Zpět na výpis

Mnoho majitelů bytů, domů a rekreačních objektů využívá nemovitosti ke krátkodobým pronájmům. Pro inzerci svých nemovitostí používá internetové portály, jakými jsou např. Airbnb nebo Booking. Zdaňování příjmů plynoucích z těchto platforem bylo v minulosti několikrát žhavým tématem. Příjmy z pronájmu, obecně fyzické osoby zdaňují dle § 9 zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů (dále jen „ZDP“), avšak to se vztahuje pouze na klasický nájem nemovité věci. Krátkodobý nájem nabízený skrze Airbnb nebo Booking je spíše charakteru ubytovacích služeb, které jsou poskytovány soustavně za účelem zisku, proto by měl poplatník disponovat platným živnostenským oprávněním a příjmy z těchto služeb zahrnout do základu daně dle § 7 ZDP (příjmy z podnikání). Příjmy dle § 7 ZDP vstupují také do základu pro výpočet pro sociálního a zdravotního pojištění a zahrnují se do výpočtu obratu pro povinnou registraci k DPH. U plátců je tento druh pronájmu zdanitelným plněním v 10% sazbě DPH. 

Rozsudek č.j. 6 Af 20/2020 – 13 Městského soudu v Praze ze dne 19. 8. 2021, tak potvrdil závěry správní praxe, kdy stěžovatelce zamítl její stížnost, ve které se snažila obhájit zdaňování ubytovacích služeb dle § 9 ZDP. Pronajímatelé si dříve velmi často dávali pozor, aby krátkodobý pronájem neměl charakter právě ubytovací služby, tzn. nebyly poskytovány žádné doplňkové služby (např. výměna povlečení, úklid, snídaně, apod.), nyní lze však předpokládat, že se Finanční správa na základě tohoto rozsudku zaměří kromě zkoumání těchto znaků také na soustavnost a četnost poskytování krátkodobého pronájmu. Každý majitel nemovitosti, kterou hodlá pronajímat jinak, než dlouhodobým nájemcům by měl zvážit, jestli bude krátkodobý pronájem nebo ubytovací služby poskytovat nadále jako fyzická osoba nebo zda se mu již nevyplatí založit za tímto účelem právnickou osobu.  

Jestli pronajímaté nemovitosti formou krátkodobých pronájmů a potřebujete poradit obraťte se na nás.

Autor: Kristián Červinka

Na tomto webu používáme soubory cookies, abychom mohli zajistit jeho plnou funkčnost, analyzovat návštěvnost a případně přizpůsobit vhodně obsah a reklamu konkrétním uživatelům. Veškeré takto získané informace zpracováváme v souladu s dokumentem Prohlášení o ochraně osobních údajů.