Nová sleva na dani z příjmů za zastavenou exekuci od roku 2022

14.9.2021

picture

Související služby

Daňové poradenství

Zpět na výpis

V průběhu letních prázdnin vešla v platnost novela exekučního řádu č. 286/2021 Sb., která s účinností od 1. 1. 2022 zavádí novou slevu pro poplatníky daně z příjmů z titulu zastavených exekucí. Jedná se pouze o případy exekucí, u kterých původní pohledávka nepřevyšovala 1.500,- Kč bez příslušenství a které budou k 1.1.2022 vedeny déle než 3 roky. Pokud za tuto dobu nebude nic vymoženo a nestane se tak ani po výzvě exekutora ke složení zálohy na náklady exekuce, bude exekuce zastavena.

V případě zastavení takových exekucí náleží nově věřiteli náhrada ve výši 30 % původního dluhu bez příslušenství. Náhradu neobdrží věřitel v peněžení podobě, ale bude si jí moci odečíst od daně z příjmů jako slevu na dani. Využít ji mohou jak právnické, tak fyzické osoby. V případě, že věřitel nevykáže za dané zdaňovací období žádnou daňovou povinnost, propadne tato sleva bez náhrady. S ohledem na nízký limit původní pohledávky lze očekávat, že tuto slevu mohou využít podnikatelské subjekty s velkým množstvím drobných pohledávek (tj. například poskytovatele telekomunikačních služeb či internetového připojení, dopravní podniky aj.)

V případě dotázů nás kontaktujte.

 

 

 

Autor
Ing. Jaroslava Hanková Partner / Tax
Na tomto webu používáme soubory cookies, abychom mohli zajistit jeho plnou funkčnost, analyzovat návštěvnost a případně přizpůsobit vhodně obsah a reklamu konkrétním uživatelům. Veškeré takto získané informace zpracováváme v souladu s dokumentem Prohlášení o ochraně osobních údajů.