TAX FLASH - DPH u dovozu zboží do 22 EUR ze třetích zemí se od 1. července nutně vybírat nemusí

19.7.2021

picture

Související služby

Daňové poradenství

Zpět na výpis

Od 1. 7. 2021 mělo dojít k nabytí účinnosti novely Zákona o dani z přidané hodnoty (dále jen „ZDPH“) a celního zákona, kdy jsou dodavatelé povinni zatížit DPH i zásilky nepřesahující částku 22 EUR. Jelikož v České republice (dále jen „ČR“) ještě nestihl proběhnout kompletní legislativní proces a návrh teprve putoval do Senátu ČR, tak u zásilek nepřesahujících hodnotu 22 EUR, které jsou v ČR propuštěny do volného oběhu, bez ohledu na druh přepravce, stále platí možnost osvobození od daně u dovozu zboží, dle doposud platného ZDPH.

Vzhledem k tomu, že změny směrnice rady EU, již nabyly účinnost v rámci EU, tak dodavatelé jsou oprávněni zboží nepřesahující hodnotu 22 EUR zatížit daní bez ohledu na účinnost novely ZDPH. Z důvodu aktuálního nesouladu účinnosti práva EU a opožděné implementace nařízení EU do národní legislativy se může zákazník/odběratel setkat s rozdílným přístupem e-shopů a dodavatelů.[1] Pokud dodavatel uplatňuje zvláštní režim Import One Stop Shop, může takový dodavatel (nikoli však žádný jiný) snížit, respektive provést opravu uplatněné daně vůči kupujícímu a vůči správci daně. Odběratel může v takovém případě požádat dodavatele o opravu a vrácení DPH, avšak je důležité brát v zřetel, že dodavatel takové žádosti není povinen vyhovět.

Finanční správa se k tomuto legislativnímu nesouladu vymezila způsobem, že ačkoli “… se jedná momentálně o osvobozenou zásilku z dovozu zboží do 22 EUR dle aktuálního znění ZDPH, není Finanční správa žádným zákonným způsobem oprávněna vrátit přímo kupujícímu částku DPH, kterou mu dodavatel v souladu s právem EU naúčtoval“.[2]

Tento poněkud zvláštní a primárně pro koncové spotřebitele matoucí „režim“ je nutné považovat za pouze dočasný a lze v čase očekávat účinnost novely, která ovšem závisí na vývoji legislativního procesu.

O dalším vývoji Vás budeme informovat.

 

Autor článku: Kristián Červinka

[1] Směrnice Rady (EU) 2017/2455, Směrnice Rady (EU) 2019/1995, Rozhodnutí Rady (EU) 2020/1109.

Na tomto webu používáme soubory cookies, abychom mohli zajistit jeho plnou funkčnost, analyzovat návštěvnost a případně přizpůsobit vhodně obsah a reklamu konkrétním uživatelům. Veškeré takto získané informace zpracováváme v souladu s dokumentem Prohlášení o ochraně osobních údajů.