TAX FLASH - Nový portál MOJE DANĚ

3.3.2021

picture

Související služby

Daňové poradenství

Zpět na výpis

Finanční správa spustila 28. února portál MOJE DANĚ, který by měl fungovat jako online podoba finančního úřadu. Hlavním důvodem jeho vzniku je dle slov ministryně financí umožnění osobám plnit si své daňové povinnosti bez nutnosti docházet osobně na finanční úřady. Tento krok ocení hlavně fyzické osoby, které nedisponují datovou schránku, jelikož doposud bylo možné plnit daňové povinnosti elektronicky primárně prostřednictvím datové schránky, nebo s použitím elektronicky uznávaného podpisu. Tyto možnosti tak doposud převážně využívaly právnické osoby, které datovou schránkou musí mít zřízenou ze zákona.

Portál MOJE DANĚ vylepšuje daňovou informační schránku (DIS) na DIS +, která umožňuje mít přehled o svých daňových povinnostech i osobám, které datovou schránku či uznávaný elektronický podpis nemají. Přístup je možný přes e – Identitu a to prostřednictvím občanského průkazu s čipem, mobilního klíče eGovernmentu nebo, a to jistě ocení většina osob, prostřednictvím internetového bankovnictví u banky, která nabízí bankovní identitu. Bankovní identitu pro portál MOJE DANĚ 21 zatím umožňuje ČSOB, Komerční banka a Česká spořitelna, v blízké době by se měly přidat i další banky. Finanční správa samozřejmě stále zachovala možnost přístupu přes datovou schránku, nebo pomocí přístupových údajů přidělených Finanční správou ČR.

Hlavní výhody nového portálu spočívají v tom, že každý poplatník teď bude mít přehled o svých daňových povinnostech a bude mít rychlý přístup ke stavu svého osobního daňového účtu. Odpadá tak nutnost volání na územní pracoviště finančních úřadů, aby si poplatník zjistil svůj stav osobního daňového účtu, nebo fyzické docházení na přepážky územních pracovišť. Celý portál působí průlomově, avšak po naší první zkušenosti s ním, se moc neliší od stávajícího portálu financnisprava.cz, jelikož v případě vyplnění formuláře vás portál přesměruje do aplikace EPO.

Finanční správa před spuštění upozorňovala, že se jedná o spuštění pilotního provozu a ještě bude nutné doladit některá úskalí reálného fungování systému. Musíme konstatovat, že portál ještě potřebuje trochu času, aby se spároval se všemi územními pracovišti, jelikož se může stát, že stav osobního daňového účtu nebude ještě aktuální. Což nám potvrdila telefonicky i pracovnice finančního úřadu.

Portál tedy ocení převážně fyzické osoby bez dosavadního přístupu do DIS a bez datové schránky, jelikož jim bude umožněno nahlížet na svůj osobní daňový účet a podávat daňová přiznání elektronicky díky novým výše zmíněným možnostem přístupu. Právnické a fyzické osoby, které doposud využívaly podání přes aplikaci EPO, skrze datovou schránku ocení o něco větší přehlednost a sjednocení přístupů pod jeden portál, ale co se podávání přiznání k různým daním týče se pro ně prakticky nic nezmění. Velkou výhodou je samozřejmě osobní daňový kalendář, který ukazuje konkrétní data blížících se daňových povinností. 

Spuštění portálu MOJE DANĚ  tedy kvitujeme, ale upozorňujeme, že obzvláště v začátcích je důležité být s jeho používáním na pozoru a raději si některé informace z něj ověřit, a to aspoň do doby než bude systém více zaběhnutý jak ze strany uživatelů, ale hlavně ze strany finanční správy.

Autor: Kristian Červinka

 

Na tomto webu používáme soubory cookies, abychom mohli zajistit jeho plnou funkčnost, analyzovat návštěvnost a případně přizpůsobit vhodně obsah a reklamu konkrétním uživatelům. Veškeré takto získané informace zpracováváme v souladu s dokumentem Prohlášení o ochraně osobních údajů.