TAX FLASH - Předejděte chybám v daňových přiznání

30.3.2021

picture

Související služby

Daňové poradenství

Zpět na výpis

S příchodem jara se blíží i termíny pro podání daňových přiznání. Termín pro podání přiznání k dani z příjmů právnických a fyzických osob se posunul o měsíc, pro klasické papírové formuláře z 1. dubna na 3. května 2021, pro elektronická podání na 1. června 2021. Přestože se tato informace velmi často objevuje v médiích, je nutné upozornit, že se fakticky nejedná o změnu termínů, ale pouze o odpuštění sankcí za neodevzdání přiznání a zaplacení daně v zákonem stanovené lhůtě. Daňový poplatník si musí i tyto nové lhůty dobře pohlídat. Sankce za pozdní podání se počítají od původních termínů, pokud poplatník podá přiznání místo 3. května až 10. května 2021, sankce mu budou nabíhat již od 1. dubna 2021. Pro lepší přehlednost proto doporučujeme sledovat rozcestník termínů pro podání přiznání, který je dostupný zde (https://www.financnisprava.cz/cs/financni-sprava/novinky/2021/danova-priznani-rozcestnik-terminu-11345).

Vrácení přeplatku na dani z příjmů začnou finanční úřady zpracovávat a vyplácet nejdříve od 6. dubna 2021. Lhůta pro vrácení přeplatku je stanovena 30 dnů a začíná běžet od okamžiku, kdy skončila zákonná „uzávěrka“ pro podání daňového přiznání. Přeplatek letos vzniká 2. dubna 2021 a tímto dnem začíná běžet 30 denní lhůta. Správce daně musí nejpozději 3. května 2021 dát příkaz do banky k vrácení přeplatku. Pokud jste podali daňové přiznání již v lednu, únoru nebo březnu a vnikl vám nárok na vrácení přeplatku, musíte s vrácením přeplatku počkat až na zákonnou lhůtu.

Plnou moc daňového poradce na finanční úřad již nemusíte dávat s předstihem. Od letošního roku není nutné podávat plnou moc správci daně ve standardní tříměsíční lhůtě, ale stačí ji odevzdat až spolu s daňovým přiznáním do 1. července 2021.

V případě jakýchkoliv dalších nejasností ohledně zpracování daňového přiznání se na nás neváhejte obrátit, rádi Vám s jakoukoliv nejasností nebo samotným zpracováním přiznání pomůžeme.

Autor: Kristián Červinka

Na tomto webu používáme soubory cookies, abychom mohli zajistit jeho plnou funkčnost, analyzovat návštěvnost a případně přizpůsobit vhodně obsah a reklamu konkrétním uživatelům. Veškeré takto získané informace zpracováváme v souladu s dokumentem Prohlášení o ochraně osobních údajů.