TAX FLASH - Prominutí DPH u dodání elektřiny a plynu

21.10.2021

picture

Související služby

Daňové poradenství

Zpět na výpis

Na základě rozhodnutí Ministryně Financí uveřejněného ve Finančním zpravodaji č. 34/2021 ze dne 20. října 2021, se promíjí daň z přidané hodnoty u dodání elektřiny nebo plynu v období od 1.11.2021 do 31.12.2021.

Toto časově omezené prominutí DPH se vztahuje na dodávky uskutečněné a platby přijaté, u kterých vznikla povinnost je přiznat ve výše uvedeném dvouměsíčním období. Dodavatelům elektřiny nebo plynu je zachován nárok na odpočet daně.    

Ministerstvo financí tak dle svého vyjádření reaguje na prudký nárůst cen energií, který zásadním způsobem ovlivňuje výdaje domácností i podnikatelských subjektů. Deklarovaným záměrem je tedy snížení ceny elektřiny a plynu pro konečné spotřebitele. Současně s vydáním rozhodnutí o prominutí DPH, byl předložen návrh novely zákona o DPH, dle kterého má být dodání elektřiny a plynu „přeřazeno“ do plněních osvobozených s nárokem na odpočet od 1. 1. 2022.

__________________________________________________________________________________________________________________________________________

Autor článku: Kristýna Bělušová

Na tomto webu používáme soubory cookies, abychom mohli zajistit jeho plnou funkčnost, analyzovat návštěvnost a případně přizpůsobit vhodně obsah a reklamu konkrétním uživatelům. Veškeré takto získané informace zpracováváme v souladu s dokumentem Prohlášení o ochraně osobních údajů.