TAX FLASH - Využití portálu Moje daně v praxi

17.5.2021

picture

Související služby

Daňové poradenství

Zpět na výpis

Finanční správa vybrala k 3.5. 2021 celkem 1 869 147 daňových přiznání od fyzických osob a 256 520 daňových přiznání právnických osob.

Z počtu elektronicky podaných přiznání k dani z příjmů fyzických a právnických osob je zřejmé, že daňové subjekty využily možnost podání svých přiznání prostřednictvím portálu Moje daně v malé míře.

Z celkového počtu podaných přiznání v případě daně z příjmů fyzických osob, bylo pouze 16% z nich podáno elektronicky, přičemž něco málo přes 1% bylo podáno elektronicky přes portál Moje daně.

Naopak nejčastěji daňové subjekty podaly svá přiznání skrze ověřenou identitu podatele způsobem, kterým se lze přihlásit do jeho datové schránky (celkem 119 122 podání). Ve velké míře byly využity i elektronická podání bez uznávaného elektronického podpisu nebo bez ověřené identity podatele způsobem, kterým se lze přihlásit do jeho datové schránky (celkem 117 775 podání).

V případě daně z příjmů právnických osob využilo portál Moje daně pouze 689 subjektů. Nejčastěji daňové subjekty dle očekávání podaly svá přiznání elektronicky skrze ověřenou identitu podatele způsobem, kterým se lze přihlásit do jeho datové schránky (celkem 73 339 podání z celkového počtu 98 529).

Z důvodu, že přiznání v elektronické podobě je možné podat bez sankcí, a to až do 1. června 2021, lze předpokládat, že využití portálu Moje daně širokou veřejností se ještě zvýší.

Další možností, jak podat daňové přiznání bez sankcí a prodloužit si tak lhůtu pro jeho podání, a to až do 1. července 2021, je využití služeb daňového poradce či advokáta. Dle novely daňového řádu stačí plnou moc pro poradce podat ve lhůtě pro podání daňového přiznání tj., až do 1. července, nikoli ve standardní lhůtě 3 měsíců.

Zdoj:

https://www.financnisprava.cz/cs/financni-sprava/media-a-verejnost/tiskove-zpravy/2021/financni-sprava-dosud-vybrala-21-milionu-11472

https://www.financnisprava.cz/cs/dane-elektronicky/danovy-portal/pocty-podani-epo

Autor
Ing. Martin Bortlík Tax Policy & Controversy Manager
Na tomto webu používáme soubory cookies, abychom mohli zajistit jeho plnou funkčnost, analyzovat návštěvnost a případně přizpůsobit vhodně obsah a reklamu konkrétním uživatelům. Veškeré takto získané informace zpracováváme v souladu s dokumentem Prohlášení o ochraně osobních údajů.