TAX FLASH - Změny v odepisování hmotného majetku

20.8.2021

picture

Zpět na výpis

Přestože novela zákona o daních z příjmů, kterou byla zvýšena hranice pro odpisování hmotného majetku, je účinná od 1. ledna 2021 a v případě volby použitelná i pro zdaňovací období roku 2020, existují i po více než půl roce její účinnosti stále otázky správné aplikace a zjišťujeme častá pochybení.

První, co je třeba si uvědomit, je skutečnost, že zvýšená hranice pro odpisování (80 000 Kč) se bude aplikovat pouze na majetek nově pořízený. „Starý“ majetek tak bude odpisován dle původního znění zákona a pro tento majetek se tedy nic nemění. V případě technického zhodnocení lze využít novou hranici již pro technické zhodnocení dokončené a uvedené do stavu způsobilého obvyklému užívání od 1. 1. 2020. Nezáleží u něj však na době pořízení majetku, na kterém se provádí. Směrodatné je jen překročení hranice 80 000 Kč v úhrnu za zdaňovací období.

Podstatná otázka nastává v oblasti účetního pojetí. Účetní směrnice pro zařazení a odpisování dlouhodobého majetku obvykle reflektují zákon o daních z příjmů a stanovují hranici dle tohoto předpisu. Pokud však firma účetní směrnici nezměnila, bude i nadále zařazovat do dlouhodobého majetku majetek s pořizovací cenou nad 40 000 Kč, zatímco z pohledu daňového takový majetek nebude považován za majetek odpisovaný (dle daňových předpisů). To však neznamená, že by firma nemohla uplatnit žádné odpisy jako daňový náklad. V tomto případě se účetní odpisy „podlimitního“ majetku považují za daňový náklad.

Pro více informaci se na nás neváhejte obrátit, rádi Vám pomůžeme.

Autor
Ing. Jaroslava Hanková Partner / Tax
Na tomto webu používáme soubory cookies, abychom mohli zajistit jeho plnou funkčnost, analyzovat návštěvnost a případně přizpůsobit vhodně obsah a reklamu konkrétním uživatelům. Veškeré takto získané informace zpracováváme v souladu s dokumentem Prohlášení o ochraně osobních údajů.