Rozhovor s doktorem Davidem Říhou, pedagogem roku na fakultě podnikohospodářské

29.3.2021

picture

Zpět na výpis

Připravili jsme si pro Vás rozhovor s panem doktorem Davidem Říhou, který vyučuje na Vysoké škole ekonomické na Fakultě podnikohospodářské na katedře marketingu a je zakladatelem vedlejší specializace Sales Management. Tuto středu budeme mít opět možnost předávat naše zkušenosti z praxe studentům na přednášce na téma Rozvoj a udržení vztahů se zákazníky.

Dobrý den pane Řího, zajímalo by mě, jak dlouho už učíte?

Něco přes 10 let, učil jsem v rámci doktorátu, protože člověk musí mít přednáškovou činnost. Zapojoval jsem se ad hoc do předmětů svých kolegů a potom jsem měl možnost mít svůj vlastní předmět a rozvíjet svoje vlastní projekty. Posledním velkým projektem byla specializace Sales Management, kde je APOGEO naším hlavním partnerem.

Proč jste se po ukončení doktorátu rozhodl ve školství zůstat a dále učit?

Rozhodl jsem se zůstat v akademii, protože jsem chtěl rozvíjet aktivity, které mě naplňují a baví.  V byznyse jsem k tomu neměl prostor. Neměl jsem čas sám na sebe na svoje koníčky (cestování, chalupa) a rodinu. Všechno jsem obětoval studiu a byznysu. Dělal jsem několik škol najednou a do toho top manažerskou pozici. Nebylo to úplně to pravé ořechové, tak jsem se rozhodl jít akademickou dráhou. Ta mi nabízí čas a realizaci v projektech, které mě baví.

Před Vaší akademickou dráhou jste tedy učil, studoval a pracoval? To vše najednou?

Ano, byl jsem 1,5 nohou v byznyse a půl nohou v akademii. Doktorát jsem studoval dálkově a externě. Pan doc. Karlíček mi dal nabídku realizovat se v rámci akademické sféry a já jsem nabídku přijal a rozhodl jsem se, jak se říká hezky česky ,, že nebudu jednou prdelí sedět na vícero židlí“. Všechny předměty, kterým se věnuji, se snažím propojit s praxí. Zvu na přednášky lidi, kteří mají k danému tématu, co říct. Konzultuju se společnostmi ad hoc projekty, školím pro různé organizace, jako je například CZECH TRADE nebo další komerční agentury. S praxí mám tedy i nadále aktivní kontakt. Celkově praxi vnímám jako velkou přidanou hodnotu pro studenty, ale i pro FPH. Ocenění naší fakulty mluví za vše. Rád bych zmínil akreditaci EQUIS a AMBA, čímž patříme mezi 1 % TOP byznys school na celém světě.

Jaké všechny předměty tedy vyučujete?

Masový marketing a rozvoj obchodních a vyjednávacích dovedností na bakalářském studiu. Do předmětu rozvoj jsem právě zapojil i společnost APOGEO, kde školí Vaši odborníci na téma Udržování a rozvoj vztahů se zákazníky. Na magisterském studiu v rámci specializace zastřešuji předměty Marketing a Sales a Prodej a key account management.

Máte v rámci svých předmětů, které vyučujete nějakého favorita?

Já mám to štěstí, že dělám, co mě baví a je jedno, jestli jsme na bakalářském nebo magisterském stupni nebo jaké téma vyučuji. Dělám a věnuji se oblastem, které mě naplňují a pro které hořim a pro ty oblasti a témata se snažím samozřejmě zapálit i posluchače nebo naše studenty.

Naši odborníci budou u Vás školit na téma Rozvoj a udržení vztahů se zákazníkem. Máte Vy sám nějaké doporučení?

Myslím si, že je to hlavně o marketingovém mixu 5 P. Páté P marketingového mixu PEOPLE je to stěžejní pro udržování a budování vztahu se zákazníky. Nadšení pro partnerství, vytváření přidané hodnoty a být partnerem v pravém slova smyslu, aby to bylo win win pro obě strany.

Jak vnímáte naši spolupráci, už trvá nějakou dobu?

Naše spolupráce je báječná, skvělá a ,,zalitá sluncem“.

Spolupráce trvá od začátku specializace a toho si velice cením. Pan doktor Jaroš a pan Pacovský šli do naší spolupráce hned z úvodu vedlejšky a od té doby jsou hrdými a významnými partnery naší fakulty, vedlejšky a všech předmětů, které mám.

Chtěl bych ohromně poděkovat, za to co se nám podařilo vytvořit. Společnými silami jsme nastartovali vedlejší specializaci a pátým rokem velmi úspěšně funguje. Ohromně si toho cením a myslím si, že to je naplnění mojí životní filozofie, aby partnerství bylo win win. Vytváříme partnerství v tom pravém slova smyslu. My získáváme know how a podporu ze strany APOGEO a mám ohromnou radost, že Vám naše spolupráce pomáhá budovat vizibilitu brandu a naplňuje HR aspekt. Vy a Jakub jste toho živoucím důkazem. Spolupráce je výhodná pro všechny zúčastněné strany, pro APOGEO, pro Vás (absolventy), pro naši fakultu a pro mě. Mám radost, když se věci daří a je z toho tohle baby v podobě vedlejší specializace.

 

Zdroj obrázek : Studentský časopic iList 

Autor
Ing. Lucie Purchartová Marketing Manager
Na tomto webu používáme soubory cookies, abychom mohli zajistit jeho plnou funkčnost, analyzovat návštěvnost a případně přizpůsobit vhodně obsah a reklamu konkrétním uživatelům. Veškeré takto získané informace zpracováváme v souladu s dokumentem Prohlášení o ochraně osobních údajů.