OSVČ a malé s.r.o. (s nejvýše dvěma společníky) s převažující činností podnikání v aktuálně uzavřených oblastech ekonomiky mohou žádat o kompenzační bonus ve výši 500 Kč denně, a to za každý den uzavření provozovny nebo přímého znemožnění či omezení podnikání za období od 5. 10. 2020 do 21. 11. 2020.
Kompenzační bonus je jednorázovým bonusem, který budou vyplácet finanční úřady stejným způsobem, jako tomu bylo při 1. vlně („pětadvacítka pro OSVČ“), tedy podobně jako přeplatky na dani. Vyplácet se bude období od 5. října do 4. listopadu 2020 (až 31 dní, tj. 15 500 Kč), jedná se o první bonusové období. Druhé bonusové období náleží od 5. listopadu do 21. listopadu 2020 (až 17 dní, tj. 8 500 Kč). Zákon pak také garantuje, že bonus je v roce 2021 osvobozen od daně z příjmu.
Kompenzační bonus je však započitatelným příjmem pro stanovení nároku na dávky vyplácené podle zákona upravujícího pomoc v hmotné nouzi a zákona upravujícího státní sociální podporu. V měsíci, kdy je vyplacen kompenzační bonus, nelze přiznat nárok na podporu v nezaměstnanosti.
O kompenzační bonus mohou žádat přímo zasažení podnikatelé z důvodu vládních opatřeních, pokud jsou osobou samostatně výdělečně činnou podle zákona upravující důchodové pojištění, nebo společníkem s.r.o. založené za účelem zisku. Nebo i podnikatelé, kteří jsou přímo navázání na zavřené oblasti ekonomiky, avšak nejméně z 80 %, a to buď dlouhodobým dodavatelsko-odběratelským vztahem (restaurace – dodavatel surovin), nebo je jejich činnost nerozlučně spjata s uzavřenou provozovnou (posilovna – fitness trenér).
Před žádostí o kompenzační bonus si doporučujeme ověřit, zda splňujete následující podmínky dané zákonem, a to:
Finanční správa, bude kompenzační bonusy vyplácet bez bližšího zkoumání, avšak upozorňuje, že následné kontroly budou probíhat ex-offo, proto si kromě splnění zákonných podmínek doporučujeme ujasnit, od kdy se na Vás opatření vztahují a následně, tak žádat pouze za dny, kdy došlo k bezprostřednímu zákazu nebo omezení činnosti.
Přejdete tak nepříjemnostem v následujících měsících, které mohou vést k vrácení kompenzačního bonusu.
S jakými podporami se kompenzační bonus nevylučuje?
S jakými podporami kompenzační bonus nelze kombinovat:
Splnění těchto skutečností doloží žadatel čestným prohlášením.
Na kompenzační bonus dosáhnu např. i ti, kteří pracují na dohodu o práci mimo pracovní poměr, pokud z této dohody vzniká účast na nemocenském pojištění, po dobu nejméně 3 ze 4 předcházejících měsíců, pokud tato práce nemohla být vykonávána z důvodu zákazu nebo omezení činnosti zaměstnavatele.
Správa kompenzačního bonusu byla zákonem svěřena Finanční správě, kam také budou směřovány žádosti o jeho výplatu. Žádosti lze podávat již od středy 4. 11. 2020, a to paradoxně přes to, že zákon o kompenzačním bonusu ještě nebyl schválen. Žádost může být podána standardní formou definovanou v daňovém řádu (elektronicky prostřednictvím Daňového portálu, datovou schránkou, poštovní přepravou či osobním podáním na finančním úřadu, kde jsou umístěny speciální sběrné boxy) u místně příslušného správce daně. Jako při první vlně je možné zaslat vyplněnou a podepsanou žádost e-mailem na adresu podatelny finančního úřadu. Formulář včetně pokynu k vyplnění a e-mailových adres jednotlivých finančních úřadů je dostupný ZDE.
Žádat půjde zpětně nejdéle dva měsíce po skončení bonusového období. Nejpozději však do 22. 1. 2021. Momentálně probíhá sběr žádostí za první bonusové období.
Na závěr musíme zmínit, že vládní návrh zákona o kompenzačním bonusu byl Senátem vrácen zpět poslanecké sněmovně, proto je možné, že zákon dostojí ještě drobných úprav, které má sněmovna na programu až v úterý 10. listopadu 2020. Proto doporučujeme s žádostí ještě pár dní vyčkat. O všech případných změnách vás budeme informovat.
Zdroj: