Prominutí daně z přidané hodnoty při dodání respirátorů s ochranou FFP2 a vyšší

5.2.2021

picture

Související služby

Daňové poradenství

Zpět na výpis

Vzhledem k vládnímu doporučení nosit ochranné prostředky s vyšší filtrační účinností se rozhodla Ministryně financí dle § 260 odst. 1 písm. b) daňového řádu prominout daň z přidané hodnoty (dále jen „DPH“) u:

  • filtračních polomasek a respirátorů, které splňují minimální ochranu FFP2, KN95 nebo N95 nebo mají stejnou či vyšší filtrační účinnost,

  • respirátorů, které nemají výdechový ventil a pokud jsou výrobcem určeny k ochraně okolí i uživatele, přičemž jsou uvedeny na trh v souladu s právními předpisy a současně se jedná o ochranný prostředek kategorie III podle nařízení Evropského parlamentu a Rady EU a zdravotnický prostředek rizikové třídy I podle směrnice Evropského parlamentu a Rady EU.

DPH se promíjí na uskutečněné zdanitelné plnění v období od 3. února 2020 do 3. dubna 2021.

Prominutí daně se vztahuje pouze na dodání zboží dle §20a a §21 zákona o dani z přidané hodnoty (dále jen „ZDPH“), nikoliv však na daň, u níž vzniká povinnost přiznat daň z důvodu pořízení zboží z jiného členského státu nebo dovozu zboží dle ZDPH.

Plátce může za podmínek stanovených zákonem oprávněn uplatnit odpočet daně z přijatých plnění, které použil nebo použije pro účely dodání tohoto zboží.

Prominutí DPH se nevztahuje na zdravotnické obličejové masky ani na masky pro veřejnost, tzv. komunitní roušky, za které jsou považovány podomácku ušité roušky, komerční roušky z bavlny, jiných textilií nebo materiálů jako je papír.

 

Zdroj: Finanční zpravodaj č. 08/2021

https://www.mfcr.cz/cs/legislativa/financni-zpravodaj/2021/financni-zpravodaj-cislo-8-2021-40780

Váš APOGEO team

 

Další novinky z kategorie - 2. vlna COVID-19

Na tomto webu používáme soubory cookies, abychom mohli zajistit jeho plnou funkčnost, analyzovat návštěvnost a případně přizpůsobit vhodně obsah a reklamu konkrétním uživatelům. Veškeré takto získané informace zpracováváme v souladu s dokumentem Prohlášení o ochraně osobních údajů.