Automatizované vyplňování DPPO díky OCR a detektoru entit

21.2.2022

picture

Zpět na výpis

První kvartál každého roku patří tradičně daním. Za pravdu nám jistě dají všechny firmy, které spravují účetnictví a mzdy velkých firem nebo zpracovávají daně a daňová přiznání pro právnické osoby. Možná mezi ně patříte i vy.

Algoritmy vám usnadní práci

Pojďme se podívat, jak bychom vám mohli usnadnit práci. Nejspíše vám (nebo vašim asistentům) velkou část práce zabere přepisování a kopírování údajů z PDF či jiného formátu do vašeho účetního systému, případně do požadovaných elektronických formulářů. Navíc se pravděpodobně při této monotónní práci nevyhnete ani chybám a zbytečným překlepům.

Optické rozpoznávání znaků

Přitom lze tyto úkony provést automatizovaně pomocí algoritmů. Metoda, která bude jedním z vašich významných pomocníků, se nazývá OCR, neboli optické rozpoznávání znaků (anglicky Optical Character Recognition). Nástroje OCR se typicky využívají při digitalizaci, kdy se pomocí skeneru převádí tištěné či naskenované texty do textů rozpoznatelných počítačem. Výstupem jsou tedy texty, s nimiž můžete dále pracovat například v textovém editoru nebo v nich vyhledávat. Optické rozpoznávání znaků zjednodušeně funguje na bázi algoritmu, který analyzuje obsah obrazu, a výsledky porovnává se znaky z databáze.

Detektor entit

Ve chvíli, kdy disponujete počítačem rozpoznatelnými texty, doporučujeme využít detektor entit. Zvlášť u vysoce standardizovaných postupů, jakým vyplňování daňového přiznání bezpochyby je, navrhujeme zvolit automatické procesy. Údaje jako název, sídlo, čísla účtů nebo jednotlivé kolonky v daňovém přiznání pak automaticky rozpozná detektor. Náš detektor entit pracuje na principech metody NER – Named Entity Recognition neboli rozpoznávání pojmenovaných entit. Pokud byste si o tomto tématu chtěli přečíst více, podívejte se na náš článek.

Výše zmínené dva kroky vám prokáží lví službu, zvlášť pokud vás v následujících týdnech čeká práce na daňových přiznáních.

Pokud potřebujete pomoc, rádi vám s kolegy z Gauss Algorithmic pomůžeme.

Další novinky z kategorie - Digitalizace a automatizace