Automatizace vám usnadní rutinní práci s textem

30.9.2021

picture

Zpět na výpis

Často se setkáváme s tím, že je naše práce pro lidi mimo obor příliš abstraktní. Nevědí, co si pod ní představit. To je právě důvod, proč jsme se rozhodli začít pravidelně vydávat seriál krátkých a srozumitelných článků, kde odborníkům z jiných oblastí vysvětlíme, v čem jim umělá inteligence (AI) a strojové učení (machine learning) pomůže.

Automatizace usnadňuje každodenní úkony

Články vydáváme ve spolupráci s Gauss Algorithmic a chceme tak účetním, auditorům, HR specialistům a vlastně všem pracovníkům mimo technologická odvětví přiblížit, jak jim digitalizace a automatizovaná práce s daty usnadní každodenní úkony. Chceme vám s Gauss Algorithmic ukázat, že díky pokročilému zpracování dat nepřijdete o práci, ale přesně naopak: usnadníte si nudnou rutinu a můžete se věnovat zajímavějším úkolům. O čem přesně mluvíme?

Roztříděná data v excelové tabulce

Představte si, že jste HR specialista v korporátní firmě a máte projít stovky životopisů na nově otevřenou pozici. Nebylo by příjemné vědět, že máte nástroj, který by pro vás vytvořil excelovou tabulku a roztřídil kandidáty podle jména, kvalifikace a dalších údajů? To by určitě znamenalo velké ulehčení monotónní práce.

NLP aneb počítačové zpracování přirozeného jazyka

Teď se pokusíme teorii maximálně zjednodušit a vysvětlit vám více. Algoritmus je trénovaný, aby prováděl vybrané úkony v textu: hledal podle jména, našeptával další slovo ve větě nebo třídil e-maily na důležité a spam. Tento proces označujeme zkratkou NLP, Nature Language Processing, neboli počítačové zpracování přirozeného jazyka, případně byste se mohli setkat s termínem NER, Name Entity Recognition. Mluvíme o jedné z kategorií strojového učení, tzv. machine learning. Více si můžete přečíst v tomto článku, případně v článku kolegy Michala. Ponechme na chvíli stranou termíny – důležité je zjištění, že vám machine learning pomůže vyhledávat v textu a třídit údaje v dokumentech, a to dokonce napříč různými formáty (Word, PDF ap.). Dokáže tedy zpracovat i surová neočištěná data.

Chcete se dozvědět více? Sledujte pravidelně blog anebo kontaktujte Gauss Algorithmic a zjistěte, jak digitalizace a automatizace pomůže vám.

Tento článek se inspiroval sérií článků Learn with me! od kolegy Alexe Aldermana, kterému tímto děkujeme.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Autor článku: Jiří Pešák

Zdroj: https://www.gaussalgo.com/learn-with-me/automatizace-vam-usnadni-rutinni-praci-s-textem-nlp-pro-laiky

 

Další novinky z kategorie - Digitalizace a automatizace

Na tomto webu používáme soubory cookies, abychom mohli zajistit jeho plnou funkčnost, analyzovat návštěvnost a případně přizpůsobit vhodně obsah a reklamu konkrétním uživatelům. Veškeré takto získané informace zpracováváme v souladu s dokumentem Prohlášení o ochraně osobních údajů.