Babiš uspěl, ministři financí EU se vyslovili pro reverse charge

16.10.2018

picture

Zpět na výpis

Českou republikou prosazovaný systém k eliminaci daňových podvodů podpořili ministři financí ze všech zemí Evropské unie. Definitivní schválení plošného reverse charge neboli přenesení daňové povinnosti však stále ještě není tak úplně jisté. Návrh totiž bude muset projednat Evropský parlament.

Česko má šanci prosadit v Evropské unii zásadní změnu v účtování daně z přidané hodnoty – plošné zavedení systému takzvané přenesené daňové povinnosti (reverse charge). Jde o obrácený způsob oproti tomu současnému.

"Reverse charge je smysluplná věc. Ale má smysl jen v případě, pokud by platila pro všechny komodity a ve všech zemích. Jinak pak akorát jedna země přesouvá problém s podvody do jiné," komentuje situaci někdejší šéf Generálního finančního ředitelství a dnes daňový poradce ve společnosti APOGEO Jiří Žežulka.

Definitivní schválení plošného reverse charge v Evropě ale nemusí být jisté. Návrh bude ještě řešit Evropský parlament. "Tak zásadní změna je pro řadu zemí nepřijatelná. Navíc, Česko už zavedlo v poslední době několik daňových opatření jako EET a kontrolní hlášení, která sama o sobě podvody viditelně omezují," říká prezidentka Komory daňových poradců Petra Pospíšilová.

Pro novináře

Na tomto webu používáme soubory cookies, abychom mohli zajistit jeho plnou funkčnost, analyzovat návštěvnost a případně přizpůsobit vhodně obsah a reklamu konkrétním uživatelům. Veškeré takto získané informace zpracováváme v souladu s dokumentem Prohlášení o ochraně osobních údajů.