"Bezdomovci" čile podnikají

Přestože vlastní realitní kancelář, která pomáhá lidem najít nový domov, on sám úředně žádný nemá. Trvalé bydliště má hlášené na radnici. Lidí, jako je Martin Č. ze severočeského Jirkova, kteří vlastní nebo řídí firmy, ale papírově jsou bezdomovci, v Česku prudce přibývá. Mnozí to dělají proto, aby se ukryli před úřady a věřiteli. Nebo jde o skutečné bezdomovce v rolích "bílých koní".

Statistika ukazuje, že každá pátá taková firma neplatí daně, jak má. A státu utíkají miliardy. "Počet těchto firem dosáhl 14 453 a meziročně se zvýšil o 76 procent. Stejně tak prudce narůstají počty "bezdomovců" angažovaných ve firmách, aktuálně jich je 9 599, což je o 80 procent víc než v roce 2017," uvedla Petra Štěpánová, analytička společnosti Bisnode, která s daty přišla.

Důvod je zřejmý. "Takoví lidé jsou hůře kontaktovatelní," dodává Štěpánová. "K přepisu na bezdomovce dochází v situaci, kdy se firma dostane do finančních problémů a připravuje se na insolvenci. Původní statutár se chce vyhnout dlouhému insolvenčnímu řízení, a tak firmu přepíše na bílého koně. Tím je pro něj věc vyřešena," komentuje to ekonom ze skupiny APOGEO Jiří Žežulka. Důvod ukrýt se mohou mít i majitelé firem, kteří se za bezdomovce jen vydávají.

V insolvenčním řízení se totiž může stát, že správce nepůjde jen po majetku firmy, ale sáhne i na ten soukromý. Proč takových firem přibývá, není jasné. Podle Štěpánové to může souviset s tvrdým postupem státu a finančních úřadů, kvůli němuž se podnikatelé snaží ukrývat.

Pro novináře

Na tomto webu používáme soubory cookies, abychom mohli zajistit jeho plnou funkčnost, analyzovat návštěvnost a případně přizpůsobit vhodně obsah a reklamu konkrétním uživatelům. Veškeré takto získané informace zpracováváme v souladu s dokumentem Prohlášení o ochraně osobních údajů.