Češi se více bojí státu. Začínají přiznávat zatajené daně

21.1.2019

picture

Zpět na výpis

Počet opravných a dodatečných daňových přiznání se za pět let zdvojnásobil. Přispívá k tomu nová metodika finančních úřadů i strach z odhalení a vysokých pokut.

Češi více než kdy dříve využívají opravná a dodatečná daňová přiznání, prostřednictvím kterých mohou napravit chyby ve svých daních, a vyhnout se tak pokutě od finančního úřadu. Zatímco v roce 2013 jich podali 341 tisíc, v roce 2017 to bylo přes 616 tisíc. 

Zahraniční příjmy nově jen s razítkem
Podle daňových poradců pak mohla k výraznému nárůstu dodatečných a opravných daňových přiznání přispět i změna přístupu finančních úřadů k příjmům ze zahraničí. "Dříve bývalo běžné, že poplatník v daňovém přiznání uvedl zahraniční daň nebo příjem a potvrzení o těchto údajích zasílal na finanční úřad dodatečně, jakmile je měl k dispozici," popisuje senior manažerka v oddělení daní poradenské společnosti Deloitte Lucie Rytířová.

V posledních letech je ale úředníci žádají už při podání daňového přiznání. Jenže v tu chvíli v mnoha případech poplatníci potvrzení z ciziny ještě nemají. "Maximální lhůta pro podání daňového přiznání v Česku je 10 měsíců po skončení roku, tedy pro zdaňovací období kalendářního roku 2017 uplynula 1. listopadu 2018. Přitom třeba konečnou výši německé daně za rok 2017 zná poplatník běžně až začátkem roku 2019," vysvětluje Rytířová.

Lidé i firmy proto teď podávají řádné daňové přiznání bez zahraničních příjmů, a teprve až na ně získají oficiální potvrzení, podají dodatečný formulář, v němž je doplní. Jiří Žežulka, partner v daňovém oddělení společnosti APOGEO a bývalý šéf Generálního finančního ředitelství, pak vyšší zájem o opravu chyb připisuje zostřené kontrolní činnosti finanční úřadů.

Pro novináře

Na tomto webu používáme soubory cookies, abychom mohli zajistit jeho plnou funkčnost, analyzovat návštěvnost a případně přizpůsobit vhodně obsah a reklamu konkrétním uživatelům. Veškeré takto získané informace zpracováváme v souladu s dokumentem Prohlášení o ochraně osobních údajů.