Česku kazí pověst podvody ve firmách zahraničních vlastníků

28.4.2018

picture

Zpět na výpis

Nadnárodní společnost otevřela v České republice obchodní zastoupení pro střední a východní Evropu. Najala tuzemské manažery a vytvořila jim při rozjezdu velkorysé finanční podmínky. Tempo rozvoje byznysu nejdřív odpovídalo očekávání, pak se ale finanční ukazatele začaly povážlivě horšit.

"Když se na nás mateřská společnost obrátila, abychom jí poskytli služby forenzního certifikovaného experta, vlastně nás ani moc nepřekvapilo, co jsme postupně zjistili," říká Tomáš Brabec, partner české poradenské společnosti APOGEO Group pro oblast auditu. Podobná situace se totiž podle něj opakuje v podstatě podle stejného scénáře už dlouhou dobu. "Není divu, že ve vyspělých zemích máme kvůli tomu stále pověst‚ těch z bývalého východního bloku‘," říká Tomáš Brabec.

Když schází kontrola

Kde scházejí dobře nastavené kontrolní mechanismy, tam se podle něj dříve či později musí objevit pokusy "přihrát si malou domů", jak říkali už naši předkové, nebo chcete-li "odklonit finanční prostředky", jak se vžilo díky politikům. Začíná to nenápadně. Služebními cestami do destinací, které těžko mohou mít něco společného s předmětem podnikání firmy. Ve skutečnosti jde o rodinné dovolené, nebo výlety s milenkami. Přidávají se nezvykle vysoké obraty na pokladně, nebo faktury za jazykové kurzy pro osoby, které jinak běžně komunikují s centrálou v angličtině slovem i písmem. Jenže celková čísla pořád vypadají ve výkazech dobře a detaily se nechce nikdo zabývat.

Z centrály nikdy nikdo nikoho na osobní kontrolu nevyšle, český management dokáže při svých návštěvách ústředí vše "přikrýt" dobře připravenými prezentacemi. Pak ale přijde nevysvětlitelný odliv zákazníků. Vypadá to, že ztratili zájem, ve skutečnosti je postupně převezmou paralelní struktury – spřízněné firmy, kde jsou manažeři českého zastoupení nadnárodní společnosti tichými společníky. Mateřská společnost stále hradí provozní náklady, ale výnosy už jdou jinam.

Podvodníky může odhalit mateřská

Tunelování nemusí odhalit ani běžný audit: ten se primárně nezaměřuje na defraudace. "Obvykle všechno ‚prosákne‘ od obchodního partnera, nebo se provalí se změnou účetní, třeba v souvislosti s odchodem na mateřskou dovolenou," shrnuje Brabec.

Z reputačních důvodů podle něj podobné případy nemívají soudní dohru. Odepíší se ztráty, špatná pověst "východních zemí" se posílí. Tomáš Brabec z APOGEO Group proto jednoznačně doporučuje: přinejmenším účetní služby je lepší od začátku outsourcovat, podobným situacím se tak dá předejít.

Proč se neoutsourcují mzdy?

Právě účetní servis je podle dalšího z partnerů skupiny, Tomáše Pacovského, mezi firemní klientelou v rámci outsourcingu nejčastěji poptávanou službou.

"Překvapivě to není tak často mzdová agenda, i když i tam se pracuje s velmi citlivými daty," říká Pacovský. Příliš se proto nediví, že v rámci vyjednávání o vyšším platu jsou stále celkem běžné argumenty, že ostatní na podobných pozicích a s obdobnou praxí berou víc. "Do značné míry si za to zaměstnavatelé mohou sami," upozorňuje Pacovský. "Přitom outsourcing mezd je pro firmy se zahraničním vlastníkem naprosto běžný a velmi často samozřejmý," podotýká většinový vlastník skupiny Josef Jaroš.

Oblasti s nejrychlejším růstem

APOGEO Group zaznamenala v uplynulých třech letech průměrný růst obratu o 18 procent. "Oblast účetního a mzdového poradenství ale průměr převyšuje, tržby v roce 2017 jí stouply o 24 procent," upřesňuje Jaroš. "Výjimečnou pozici získává oblast transakčního poradenství, která loni zaznamenala růst dokonce o 52 procent," říká. Zájem o poradenství v oblasti akvizic, fúzí, nebo ochrany majetku podle něj souvisí s rekordním růstem ekonomiky.

Obvykle všechno ‚prosákne‘ od obchodního partnera, nebo se provalí se změnou účetní

APOGEO Group - svou nynější podobu začala skupina dostávat v roce 2006. Když se ji pak v létech 2010 až 2011 rozhodl majetkově i manažersky zcela opustit tehdejší majitel, aby se naplno věnoval investičnímu byznysu, převzal APOGEO vlastnicky management v čele s Josefem Jarošem. Skupina za dobu své existence ztrojnásobila obrat. Zaměstnává bezmála devadesát lidí. 

Ze společností, které vznikly v České republice jako protiváha firmám z "Velké čtyřky", začínala jako poslední. "Jako jediní jsme zůstali ryze českou firmou, ostatní se postupně začlenily do nadnárodních struktur," zdůrazňuje Jaroš.

Nic na tom nemění ani skutečnost, že se APOGEO Group v loňském roce stala členem mezinárodní sítě PKF International, která se skládá z více než 400 kanceláří ve 150 zemích světa. V zemích, kde působí, je PKF International považována za pátého člena poradenské "Velké čtyřky". APOGEO je v ní jediným zástupcem České republiky.

Pro novináře

Na tomto webu používáme soubory cookies, abychom mohli zajistit jeho plnou funkčnost, analyzovat návštěvnost a případně přizpůsobit vhodně obsah a reklamu konkrétním uživatelům. Veškeré takto získané informace zpracováváme v souladu s dokumentem Prohlášení o ochraně osobních údajů.