Data z EET mohou posloužit také k doměřování daní

Přesné informace o tržbách, které získává ministerstvo financí z elektronické evidence tržeb (EET), nezůstanou jen tak ležet ladem. Resort je hodlá detailně analyzovat a v následujících letech použít k přesnějšímu doměřování daní podnikatelům, kteří nepředloží účetnictví nebo když v účtech finanční úřad objeví takové rozpory, že daň spočítat nelze.

V takových případech nastupuje doměření daně podle tzv. pomůcek. Dosud těmito pomůckami byly informace, které si berňák dovodil z oborově, místně a velikostně obdobných firem. Napříště to budou hlavně tvrdá data z EET. Na Fóru věřitelů, jehož se minulý týden v Praze účastnily zhruba dvě stovky představitelů inkasních agentur, exekutorů a advokátních kanceláří, to potvrdil ředitel odboru Strategie daňové politiky ministerstva financí Zdeněk Hrdlička.

Ve své prezentaci k EET a kontrolnímu hlášení k DPH v části nazvané Plánované efekty mimo jiné uvádí, že jimi bude "získání dat pro tvorbu tzv. pomůcek". "Je třeba si zde, mezi představiteli věřitelů, uvědomit, když někdo neodvádí daně, tak to dluží nám všem ostatním, a my ostatní jsme jeho věřiteli," prohlásil Hrdlička.

Za každým vidí podvodníka

"Penále od státu jsme nenárokovali, i když jsme mohli. Ale oni vás klidně nechají na holičkách," říká bez obalu Aleš Kocourek.

Na až příliš nekompromisní, čistě úřední postup Finanční správy vůči firmám poukazuje i bývalý šéf Finanční správy, spoluzakladatel daňové Kobry a dnes daňový expert v poradenské společnosti APOGEO Jiří Žežulka. "Přitom mnohdy stačí na věc upozornit, dát podnikateli čas, aby to uvedl do pořádku, neboť daňová pravidla nejsou jednoduchá a jejich interpretace nebývají jednoznačné ani ze strany finančních úřadů," dodal Žežulka s tím, že se na něho obrací stále více firem a lidí, kteří mají pocit, že se na ně dělá výslovně hon. Podle daňového experta ze společnosti APOGEO se zdá, jako by současné vedení Finanční správy za každým hned vidělo daňového podvodníka, aniž to ale předem prověří například ve spolupráci s policií.

Pro novináře

Na tomto webu používáme soubory cookies, abychom mohli zajistit jeho plnou funkčnost, analyzovat návštěvnost a případně přizpůsobit vhodně obsah a reklamu konkrétním uživatelům. Veškeré takto získané informace zpracováváme v souladu s dokumentem Prohlášení o ochraně osobních údajů.