Dilema živnostníků: buď bonus pro sebe, anebo výplaty pro zaměstnance

18.11.2020

picture

Související služby

Daňové poradenství

Zpět na výpis

Finanční správa začala tento týden opět vyplácet kompenzační bonus 500 korun na den podnikatelům, kteří vinou koronavirové epidemie přišli o zakázky nebo museli zavřít své provozy. Na řadu drobných podnikatelů, kteří mají zaměstnance, však čekalo nepříjemné zjištění – na bonus nemají nárok.

Důvod je ten, že pravidla o vyplácení kompenzačního bonusu, pro nějž se od jara ujala díky vyplacené částce přezdívka Pětadvacítka, zakazují příjemcům čerpat jakoukoliv jinou pomoc od státu. Nemohou tak například současně pobírat podporu od úřadu práce. Jenomže se to týká také příspěvku na mzdy z programu Antivirus neboli kurzarbeitu. Přitom tyto peníze nejsou určené pro podnikatele, ale jejich zaměstnance, aby nepřišli o místo v době, kdy pro ně podnikatel nebo firma nemají práci. Majitelé takzvaných malých s. r. o. přitom mohou využívat oba programy současně.

Člen prezidia Komory daňových poradců Jiří Nesrovnal vysvětlil, že zatímco v případě s. r. o. dostává peníze z programu Antivirus společnost jako právnická osoba, o bonus žádají společníci jako osoby fyzické. Naproti tomu u živnostníků se v obou případech jedná o stejnou osobu, a drobní podnikatelé tak narážejí na překážku souběhu obou podpor.

A to i přes skutečnost, že peníze z programu Antivirus nejsou určeny pro ně, ale pro jejich zaměstnance. "Nedává to logiku. Zákon tuto situaci opomněl řešit. Dle mého by bylo možné jej vyložit po rozumu. Nevidím důvod rozdílu mezi společníky s. r. o. a OSVČ," řekl Nesrovnal.

Podle něj zmatek, kterého si při vyhlašování další vlny Pětadvacítky nikdo nevšiml, způsobila špatná komunikace mezi resorty, které podporu podnikatelům spravují. "Je to efekt nechtěného. Ministerstva mezi sebou nedostatečně komunikují, když rozhodují o pomoci podnikatelům," dodal Nesrovnal.

Martin Bortlík z poradenské společnosti APOGEO říká, že současné znění zákona tak znevýhodňuje OSVČ, které zaměstnávají další osoby. "Pravděpodobně je to z důvodu snahy o úspory na straně vyplácených podpor," řekl Bortlík. Podle něj by při současném stavu rozpočtu bylo vhodné zákon novelizovat a umožnit souběh podpory v podobě kompenzačního bonusu a podpory z programu Antivirus.

Problém už se snaží řešit Asociace malých a středních podniků (AMSP), která zastupuje tisíce živnostníků a drobných podnikatelů. "Souběh podpor je oproti jarnímu období značně osekán. Některá vyloučení souběhu mají logiku, ale to se netýká zmiňovaného kompenzačního bonusu pro živnostníka a Antiviru," potvrdila místopředsedkyně AMSP Pavla Břečková.

Také ona připomíná, že peníze z programu Antivirus jsou určené na náhradu části mzdy zaměstnancům. "S příslušnými ministerstvy již jednáme o změně tohoto opatření," potvrdila pro HN Břečková.

Ministerstvo financí, pod nějž spadá finanční správa a výplata kompenzačního bonusu, se hájí tím, že znění zákona v současné podobě konzultovalo s podnikatelskými a odbornými svazy a komorami. "V navržené podobě ho poté schválily obě komory parlamentu," uvedl mluvčí resortu Tomáš Weiss s tím, že resort zatím žádnou změnu zákona nepřipravuje.

Zároveň Weiss přiznává, že zatímco OSVČ nemá nárok na Pětadvacítku a kurzarbeit současně, společník v malé s. r. o., která má stejný počet zaměstnanců, může žádat o oba benefity.

Člen Komory daňových poradců Tomáš Hajdušek v této souvislosti připomíná, že podzimní podmínky pro vyplácení kompenzačního bonusu jsou mnohem přísnější, než tomu bylo na jaře, kdy stát také poskytoval podnikatelům 500 korun denně coby náhradu za výpadky v podnikání. "Ve srovnání se společníky s. r. o. jsou OSVČ v tomto konkrétním souběhu znevýhodněny. Je otázkou, jestli to byl záměr, nebo důsledek rychlosti, ve které podzimní Pětadvacítky vznikaly," řekl Hajdušek pro HN.

Na finanční správu dorazilo 66 tisíc žádostí o podzimní podporu v podobě kompenzačního bonusu. "Finanční úřady byly zahlceny žádostmi. Bohužel se v nich často vyskytovaly chyby," uvedla generální ředitelka finanční správy Tatjana Richterová. Mluvčí Lukáš Heřtus dodal, že finanční správa nedisponuje analýzou, z jakých důvodů jsou některé žádosti zamítnuty nebo vráceny zpět.

Celkem mají podnikatelé ve dvou podzimních bonusových obdobích nárok na 24 tisíc korun. Peníze prvním z nich by měly podle vyjádření finanční správy dorazit na účet do konce týdne.

KOMPENZAČNÍ BONUS: Přímá podpora ve výši 500 korun na den je určená pro OSVČ, společníky malých s. r. o. a lidi pracující na dohodu. Navazuje na podobný program z jarních měsíců. Nárok mají podnikatelé s převažující činností podnikání v omezených nebo vládou uzavřených oblastech ekonomiky za každý den omezení. Tato činnost musí být současně za poslední čtyři měsíce dominantním zdrojem obživy. Na jaře vyplatila finanční správa na kompenzačním bonusu přes 22 miliard korun.

Pro novináře

Na tomto webu používáme soubory cookies, abychom mohli zajistit jeho plnou funkčnost, analyzovat návštěvnost a případně přizpůsobit vhodně obsah a reklamu konkrétním uživatelům. Veškeré takto získané informace zpracováváme v souladu s dokumentem Prohlášení o ochraně osobních údajů.