Doměř daň, dostaneš prémie. Finanční správa vyplácí stovky odměn za přísnost

10.12.2018

picture

Související služby

Daňové poradenství

Zpět na výpis

Píle a úsilí, s jakými berní úředníci doměřují firmám daň, se projevují na jejich odměnách. Za letošní rok finanční úřady vykazují takřka 1900 odměn vázaných na výši takzvané daňové doměrky. Ministerstvo financí tuto informaci dostalo, avšak přiznat popsanou praxi odmítá. Prémie jsou vypláceny úředníkům za kontroly v oblastech převodních cen a daňových odpočtů na vědu a výzkum. Přestože HN mají k dispozici dokumenty s uvedenými údaji, ministerstvo financí ani finanční ředitelství tuto praxi nechtějí potvrdit. "Byla jsem ubezpečena, že se to neděje. To je jediné, co mohu udělat," konstatovala ministryně financí Alena Schillerová.

Bývalý šéf GFŘ Jiří Žežulka říká, že zejména cílové odměny mohou vést k pochybnostem o nezaujatém postupu berní správy. Cílová prémie je příslibem odměny za splnění předem stanoveného úkolu. Úřady uvedly, že na výši doměřené daně jich vypsaly kolem 150. "Dokážu si představit, že některé kontrolované firmy budou argumentovat tím, že úředníci při kontrole nepostupovali objektivně," řekl Žežulka.

 

Pro novináře

Na tomto webu používáme soubory cookies, abychom mohli zajistit jeho plnou funkčnost, analyzovat návštěvnost a případně přizpůsobit vhodně obsah a reklamu konkrétním uživatelům. Veškeré takto získané informace zpracováváme v souladu s dokumentem Prohlášení o ochraně osobních údajů.