Finanční úřady likvidují firmy. Státu hrozí arbitráže

Desítky firem končí po zadržovacích příkazech od finanční správy v insolvenci. Některé zvažují žalobu na stát.Snaha Finanční správy pojistit si daňové odvody u podezřelých firem přes takzvané zajišťovací příkazy se v budoucnu může státu vrátit v podobě soudů a arbitráží. Odhady z trhu uvádějí, že po vydání zajišťovacích příkazů už desítky společností skončily v insolvenci.

Po obstavení účtů nebyly schopné dál podnikat. V případných arbitrážích se může jednat o miliardy korun. Do řetězových obchodů, jejichž výsledkem je neodvedená daň z přidané hodnoty, se mohou firmy dostat i nevědomě. Finanční správa ovšem při postihování celého řetězce udeří i na ně.

Fakt, že to bylo neoprávněně, přitom může vyjít najevo až s odstupem několika let. „Takto mohou zaniknout fungující firmy. Pokud za dva roky prokážou, že v tom byly nevinně, budou samozřejmě po českém státu chtít náhradu. A tyto náhrady nebudou malé,“ říká Jiří Žežulka, manažer poradenské skupiny APOGEO, který ještě předloni vedl Generální finanční ředitelství a spoluzakládal Daňovou Kobru.

Pro novináře

Nechte si zasílat náš newsletter

Na tomto webu používáme soubory cookies, abychom mohli zajistit jeho plnou funkčnost, analyzovat návštěvnost a případně přizpůsobit vhodně obsah a reklamu konkrétním uživatelům. Veškeré takto získané informace zpracováváme v souladu s dokumentem Prohlášení o ochraně osobních údajů.