Firmy dostanou od státu menší odškodnění za neprávem zadržené peníze

19.7.2019

picture

Zpět na výpis

Trojnásobně nižší mají být napříště úroky vyplácené firmám za jejich finanční prostředky neoprávněně zadržené státem prostřednictvím zajišťovacích příkazů. S poklesem ze současných dvaatřiceti na deset procent počítá návrh novely daňového řádu ministerstva financí, který kritizují podnikatelská sdružení. Naopak pozitivní změnou by mělo být dřívější vrácení části nadměrných odpočtů na dani z přidané hodnoty.

Podle úřadu Aleny Schillerové (ANO) je třeba, aby klesly všechny reparační úroky a jejich výše odpovídala standardní „ceně peněz“ podle občanského zákoníku. Kodex úrokovou míru stanovuje součtem základní neboli repo sazby s osmi procentními body za rok, což nyní vychází právě na deset procent.

„Novela se snaží provést komplexní revizi úroků, která je krokem ke spravedlivějšímu, jednoduššímu a přehlednějšímu daňovému systému,“ uvedla Anna Fuksová z tiskového oddělení ministerstva.

Pokud však škoda způsobená nezákonnými zajišťovacími příkazy nebo jinými rozhodnutími správce daně přesáhne standardní „cenu peněz“ v podobě desetiprocentního úroku, budou se 

Někteří podnikatelé jsou přesvědčeni, že stát na ně chystá další bič. „V soudních přích o nezákonné exekuce majetku je soukromý sektor proti Finanční správě čím dál úspěšnější. To bude skutečný důvod návrhu,“ míní Radomil Bábek z Podnikatelských odborů.

Nejznámější kauzou s neoprávněnými zajišťovacími příkazy je případ společnosti FAU, která kvůli postupu úřadů skončila v konkurzu. Minulý měsíc podle serveru Neovlivní.cz uspěla u soudu se čtyřmi z pěti žalob proti rozhodnutím Finanční správy a celníků. Pátou žalobu soud zamítl s tím, že se má FAU domáhat svých požadavků přímo na Celní správě.

Za klíčovou změnu, kterou novela přinese, považuje ministerstvo zavedení zálohy na daňový odpočet. Umožnit má dřívější vrácení části nadměrných odpočtů na DPH. „Pro plátce daně, u kterých se prověřuje pouze část nadměrného odpočtu, bude znamenat zlepšení jejich cash-flow a zároveň zvýší jejich právní i podnikatelskou jistotu,“ dodala Fuksová s tím, že jde o úpravu, po níž podnikatelská i odborná veřejnost volá už několik let.

Jiří Žežulka z poradenské skupiny Apogeo připomněl, že nový institut zálohy na daňový odpočet vychází z nedávného nálezu Ústavního soudu. „Navrhovaná úprava by měla zamezit situaci, kdy správce daně zadržuje daňovému subjektu nadměrný odpočet v celé výši, přestože má pochybnosti jen o jeho části,“ podotkl. 

Pro novináře

Na tomto webu používáme soubory cookies, abychom mohli zajistit jeho plnou funkčnost, analyzovat návštěvnost a případně přizpůsobit vhodně obsah a reklamu konkrétním uživatelům. Veškeré takto získané informace zpracováváme v souladu s dokumentem Prohlášení o ochraně osobních údajů.