Karty míří na finanční úřady. Daně ale zatím nezaplatíte, stát nechce dávat procenta z obratu

19.11.2018

picture

Související služby

Daňové poradenství

Zpět na výpis

Od začátku roku 2019 půjde na finančních úřadech zaplatit správní poplatky a daňové dluhy platební kartou. Na samotné placení daně přes platební kartu se ale bude dál čekat. Stát se totiž stále nedohodl s bankami a karetními společnostmi na takovém modelu, který by poplatky neúčtoval jako určitou část z obratu.

Podle daňového experta Jiřího Žežulky z poradenské skupiny APOGEO jakékoli ulehčení způsobu platby daně podporuje dobrovolné plnění daňové povinnosti a snižuje náklady na straně správce daně vzniklé s případným upomínáním daňového subjektu či s případným vymáháním nezaplacené daně. Mimoto se snižují náklady na straně správce daně z titulu nákladů na provoz hotovostních pokladen (mzdy, převážení hotovosti, ochrana…). Žežulka je toho názoru, že možnost úhrady daně kartou bude vítaným opatřením.

Už v roce 2014 se projekt placení kartou připravoval. Tehdy však vznikl problém s úhradou transakčních poplatků, které by byly účtovány k tíži správce daně, tedy státního rozpočtu.

Pro novináře

Na tomto webu používáme soubory cookies, abychom mohli zajistit jeho plnou funkčnost, analyzovat návštěvnost a případně přizpůsobit vhodně obsah a reklamu konkrétním uživatelům. Veškeré takto získané informace zpracováváme v souladu s dokumentem Prohlášení o ochraně osobních údajů.