Konec daně z koupě bytu se přiblížil

4.5.2020

picture

Související služby

Daňové poradenství

Zpět na výpis

Kupci nemovitostí by mohli ušetřit. Třeba ze čtyřmilionové ceny už místo dosavadních 160 tisíc korun nezaplatí finančnímu úřadu nic. Stát by měl přestat vybírat čtyřprocentní daň z nabytí nemovitosti. Návrh ministerstva financí schválila koaliční vláda.

Záměr, který se už loni marně snažili prosadit opoziční poslanci, teď poputuje do parlamentu a bude mít u poslanců a senátorů velkou šanci na úspěch. V situaci rostoucích cen bytů a dalších nemovitostí komplikuje lidem tato daň, vynášející státní pokladně ročně skoro 14 miliard korun, možnost pořízení bydlení.

Součástí návrhu je ale také pasáž, která předpokládá zrušení možnosti daňového odpočtu úroků z nových hypoték a dalších úvěrů na bydlení.

"Cíl je z dlouhodobého hlediska zlepšit dostupnost bydlení ve vlastním pro mladé lidi, kterým v okamžiku po nákupu domu či bytu zbude více peněz v hotovosti," uvedla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO).

Vláda spolu se zrušením daně z nabytí nemovitosti hodlá zrušit i odpočet hypotečních úroků od základu daně, a to od roku 2022.

Nejen lidé, kteří koupi bytu, domu či pozemku zvažují, ale i ekonomové a odborníci na daně či reality zrušení daně vítají. Může to pomoci určité skupině potenciálních kupců. "Rozhodně se jedná o jeden z nejzásadnějších kroků pro zvýšení dostupnosti bydlení posledních let, okolnosti rozhodnutí jsou z našeho pohledu vedlejší," soudí například Hendrik Meyer, šéf platformy Bezrealitky.

Není ale jisté, zda konec daně může nějak rozhýbat realitní trh. Zvlášť v současné ekonomické krizi, kdy se lidé i firmy ocitají ve finanční nouzi a nákup nemovitostí budou spíš odkládat.

Podle některých názorů tak zrušení daně nyní dostupnost bydlení nezlepší. "Potenciál vidím v situacích, kdy se lidi dostanou do problémů a potřebují svoji nemovitost prodat za co nejvíce peněz, protože kupující nebude muset hradit daň z nabytí, může mít více prostředků na pořízení nemovitosti," uvedl například Jiří Rájek, generální ředitel ERA Reality pro server Hypoindex.cz.

Sleva, která není zadarmo

Opatření by mělo platit zpětně. To znamená, že daň by už nemuseli hradit kupci, kteří dokončili vklad do katastru loni v prosinci (nebo později) a do 31. března měli daň zaplatit. Díky protivirovým opatřením vlády dostali odklad, nyní by už daň nemuseli platit vůbec.

Zrušení daně však provází i související opatření – zruší se možnost uplatnění odpočtu úroků od základu daně z příjmů pro všechny nově uzavřené hypoteční úvěry. Původní návrh ministryně Schillerové počítal s okamžitým zrušením odpočtů, nakonec ale přistoupila na posunutí termínu. Takže úroky si budou daňoví poplatníci dál odečítat z hypotečních úvěrů, uzavřených až do konce roku 2021.

Tyhle odpočty dosud kupujícím částečně kompenzují (byť až v součtu po mnoha letech) zaplacení daně z nabytí nemovitosti. Do konce příštího roku tak budou kupci nemovitostí využívat obě výhody – nulovou daň i případné odpočty z úroků.

Ministerstvo to podává jako výhodu – kupující budou mít peníze z ušetřené daně hned. Fakticky si tím ale stát částečně kompenzuje výpadek příjmů. Kvůli zrušení daně z nabytí nemovitých věcí by státní rozpočet přišel po zbývající část roku 2020 o výnos ve výši 10,6 miliardy korun a v následujících letech o výnos ve výši 13,8 miliardy.

Proč zrovna teď?

"Kupujícím zůstane více peněz než předtím a především je budou mít hned, ne až za 20 či 30 let po splacení hypotéky," uvedla už dříve Schillerová.

Naopak pozitivní dopad zrušení uplatňování odpočtů zaplacených úroků z úvěrů na bydlení na veřejné rozpočty je odhadován ve výši kolem pěti miliard korun.

"Odečty úroků z těchto úvěrů bývají největší položkou, která snižuje základ daně. Takže z národohospodářského hlediska chápu, že si stát bude chtít příjmovku zčásti vylepšit. Jen přemýšlím, proč s tím vláda spěchá zrovna v tuto dobu, když téma je na stole už od loňska," reaguje partner poradenské společnosti Apogeo a bývalý šéf finanční správy Jiří Žežulka.

Pro novináře

Na tomto webu používáme soubory cookies, abychom mohli zajistit jeho plnou funkčnost, analyzovat návštěvnost a případně přizpůsobit vhodně obsah a reklamu konkrétním uživatelům. Veškeré takto získané informace zpracováváme v souladu s dokumentem Prohlášení o ochraně osobních údajů.