Lidi postupně nahrazují roboti. Které profese jsou neohroženější?

30.4.2018

picture

Zpět na výpis

Zajímá vás, jak dlouho se budete ještě moci věnovat svému povolání, než vás nahradí roboti? Pokud nejste mezi těmi, kdo se už museli rekvalifikovat, protože na jejich profesi došlo, můžete to snadno zjistit díky specializovaným webům.

Server replacedbyrobot.info například uvádí, že v nejbližších letech je na 84 procent pravděpodobné robotické nahrazení účetních. Změna ale neproběhne ze dne na den.

„Formy a techniky vedení účetnictví jsou stále mentálně zatíženy koncepcí účetnictví vedeného ručně v účetních knihách, které má kořeny v Benátkách v 15. století,“ připomněl nedávno na konferenci s názvem Účetní budoucnost aneb digitalizace účetnictví a daňové evidence děkan Fakulty financí a účetnictví Vysoké školy ekonomické v Praze Ladislav Mejzlík.

„Tento koncept je stále zakotven v účetních předpisech, což neodpovídá realitě softwaru používaného v současnosti v praxi, natož pak teoretickým možnostem ICT v budoucnosti,“ upozornil Mejzlík.

Mizí bušení do klávesnice

Už dnes ale postupně odpadají některé rutinní činnosti, jimiž se dosud účetní museli zabývat. „Zjednodušeně řečeno jde o ‚bušení do klávesnice‘,“ říká Josef Jaroš, většinový vlastník české poradenské skupiny APOGEO Group. Zároveň ale upozorňuje, že některé předpovědi, jak rychle budou změny probíhat, jsou přehnané.

„Objevují se odhady, že roboti vystřídají účetní a daňové poradce do pěti let, já to spíš vidím tak, že budou probíhat postupně během profesní kariéry lidí z mé generace,“ říká Jaroš. On i partneři ve firmě se přitom teprve blíží ke čtyřicítce.

 

Pro novináře

Na tomto webu používáme soubory cookies, abychom mohli zajistit jeho plnou funkčnost, analyzovat návštěvnost a případně přizpůsobit vhodně obsah a reklamu konkrétním uživatelům. Veškeré takto získané informace zpracováváme v souladu s dokumentem Prohlášení o ochraně osobních údajů.