Nová vláda chce získat peníze na své sliby tím, že pojišťovnám zdaní stovky miliard, které mají pro nečekané události

Vznikající koaliční vláda hnutí ANO a ČSSD má ve svém programovém prohlášení plán, který omezí rezervy pojišťoven. V jeho důsledku by tak stát vybral více na daních, aniž by bylo třeba zvýšit daňovou sazbu. Zástupci pojišťoven se bojí, že to může v případě mimořádných událostí ohrozit jejich schopnost vyplácet pojistky.

V současné době mohou pojišťovny do svých takzvaných technických rezerv přelévat své zisky, o které se jim potom snižuje daňový základ. Jde o stovky miliard korun, například ČSOB pojišťovna ve své zprávě uvádí rezervy ve výši kolem 40 miliard. Podobné číslo uvádí i Kooperativa. To dlouhodobě vadí premiérovi v demisi Andreji Babišovi, který na to poukazoval už v roce 2015, kdy zastával post ministra financí. Tehdy však zůstalo u pouhého konstatování, aniž by z vlády vzešel konkrétní návrh.

Nyní je to pro ANO cesta, jak zvýšit daňové příjmy státu. Evropská směrnice Solvency II stanovuje přesný algoritmus, jaká je výše rezerv, o které mohou pojišťovny snižovat své daňové základy. Suma se skládá ze dvou částí: odhadu peněz, které pojišťovna v nejbližší době vyplatí, a k tomu takzvaná riziková přirážka, která zohledňuje všechny pojistné závazky společnosti.

Další prostředky, které převedou do rezervního fondu nad uvedenou mez, už pojišťovny zdaní. "Je to způsob, jakým zajistit vyšší daňové inkaso u vybraných podnikatelských entit. Pokud se omezí daňová uznatelnost povinných rezerv, automaticky dojde k navýšení základu daně a daně, aniž by se musela zavádět speciální sektorová daň," potvrdil daňový specialista společnosti APOGEO Jiří Žežulka.

celý článek

Pro novináře

Na tomto webu používáme soubory cookies, abychom mohli zajistit jeho plnou funkčnost, analyzovat návštěvnost a případně přizpůsobit vhodně obsah a reklamu konkrétním uživatelům. Veškeré takto získané informace zpracováváme v souladu s dokumentem Prohlášení o ochraně osobních údajů.