Nový byt bez daně. Ale i odpočtu úroků

21.4.2020

picture

Související služby

Daňové poradenství

Zpět na výpis

Návrh na zrušení z nabytí nemovitosti počítá zároveň se zrušením možnosti odpočtu úroků z hypoték. O návrhu jednal NERV, definitivní stanovisko ale zatím nepřijal.

Návrh ministerstva financí na zrušení daně z nemovitostí má jasnější kontury. Materiál počítá s tím, že platit daň by už nemuseli ani někteří kupující, kteří si pořídili bydlení na konci minulého roku. A pokud ji již odvedli, mohli by požádat o její vrácení. Součástí návrhu je také zrušení možnosti odpočtu hypotečních úroků od základu daně z příjmů. Na včerejším večerním online jednání návrh probírali zástupci koaliční rady a Národní ekonomické rady vlády (NERV). Dle informací LN rada definitivní stanovisko nepřijala. Návrh musí projednat vláda a poté ho dostane sněmovna.

Ještě před zahájením jednání LN zjišťovaly názory členů NERV na návrhy ministerstva financí. A ty se značně rozcházely. "Zrušení daně z nabytí nemovitosti je rozumné a jednoznačně jej podpořím. Tato daň neměla nikdy ani vzniknout. Činí bydlení méně dostupným," řekl ekonom Lukáš Kovanda. Je ale přesvědčen, že tento krok by neměl být devalvován jiným opatřením, a to zrušením možnosti odpočtů.

Ekonomka Ilona Švihlíková se dívá na návrhy kriticky. "Obecně jsem velmi nenadšená, že by se teď měly dělat trvalé změny v daňovém mixu," říká. Dodává, že daňový mix se musí posuzovat jako celek a musí být známo, na koho dopadne a kolik budou změny stát. "Jsem pro, ať se přijímají podpůrné programy, ale držme se strany výdajů, nesahejme na příjmy," dodala Švihlíková.

Dle informací LN předběžné stanovisko NERV nepočítá se zrušením daně z nabytí nemovitosti. Definitivní to však není. NERV je pouze neformálním poradním orgánem vlády, jeho názorem se řídit nemusí.

Zrušení daně z nabytí nemovitosti by pro ty, kdo si pořizují bydlení, znamenalo úsporu v řádu stovek tisíc korun. Dnes musí kupující státu odvést daň ve výši čtyř procent z hodnoty nemovitosti. A musí je nalézt ve vlastní kapse, protože na tuto částku není možné čerpat hypotéku.

Změna pravidel by se měla vztahovat na všechny, jejichž daň je splatná od 31. března letošního roku. Týkalo by se to majitelů bytů a rodinných domků, kteří dokončili svůj vklad na katastr v průběhu prosince 2019 nebo později. "Jedná se o lidi, kterým jsme v rámci liberačního balíčku odsunuli úhradu daně z nabytí až do konce srpna. Nyní tuto daň nemusí platit vůbec. Těm, kdo ji už v předstihu zaplatili, vznikne přeplatek, o jehož vrácení mohou požádat," doplňuje ministryně financí Alena Schillerová (za ANO).

Součástí návrhu je také zrušení možnosti uplatnit odpočet úroků od základu daně z příjmů pro všechny nově uzavřené hypoteční úvěry. To dosud kupujícím částečně kompenzovalo, byť až v součtu po mnoha letech, zaplacení daně. Z návrhu vyplývá, že kdo už daň uhradil, bude si odpočty úroků započítávat do přiznání dál.

Záměr zrušit odpočty úroků se na rozdíl od návrhu na zrušení daně s podporou na realitním trhu nesetkal. "Odečty úroků bývají největší položkou, která snižuje základ daně. Takže z národohospodářského hlediska chápu, že si stát bude chtít příjmovku zčásti vylepšit. Jen přemýšlím, proč s tím vláda přichází zrovna v tuto dobu, když téma je na stole už od loňska," reaguje partner poradenské společnosti Apogeo a bývalý šéf Finanční správy Jiří Žežulka.

Kvůli zrušení daně z nabytí nemovitých věcí by státní rozpočet přišel po zbývající část letošního roku o 10,6 miliardy korun, v následujících letech o zhruba 13,8 miliardy. Tento výpadek by zčásti mělo krýt zrušení odpočtů, a to ve výši zhruba pěti miliard korun.

Začátkem letošního roku představilo zrušení daně z nabytí nemovitosti jako jeden z kroků boje proti nedostupnému bydlení vedení Prahy. Schillerová ale tehdy s návrhem nesouhlasila.

Jsem pro, ať se přijímají podpůrné programy, ale držme se strany výdajů, nesahejme na příjmy. ILONA ŠVIHLÍKOVÁ členka NERV

 

Pro novináře

Na tomto webu používáme soubory cookies, abychom mohli zajistit jeho plnou funkčnost, analyzovat návštěvnost a případně přizpůsobit vhodně obsah a reklamu konkrétním uživatelům. Veškeré takto získané informace zpracováváme v souladu s dokumentem Prohlášení o ochraně osobních údajů.