Nový daňový balíček má snížit daně zaměstnancům, firmy naopak zaplatí více

22.2.2018

picture

Související služby

Daňové poradenství

Zpět na výpis

  • Ministerstvo financí poslalo do připomínkového řízení nový daňový balíček. Ten přináší změny do DPH i daně z příjmu.
  • Znovu zavádí daňovou progresi a ruší superhrubou mzdu.
  • Zaměstnanci si polepší, naopak víc do státní pokladny podle návrhu zaplatí pronajímatelé bytů, lidé obchodující s cennými papíry nebo firmy.

Polepší si také někteří živnostníci. Těm plánuje ministerstvo financí kompenzovat plánované zvýšení daňové sazby z 15 na 19 procent a 24 procent zavedením nové slevy. Od základu daně si díky tomu budou moci odečíst tři čtvrtiny výdajů na sociální a zdravotní pojištění. Komplikovaný výpočet ale nevykompenzuje zvýšení sazby daně zdaleka všem.

"Navrhovaná varianta bude méně výhodná pro podnikatele s čistými příjmy nad 150 tisíc korun měsíčně," spočítala manažerka v oblasti daní poradenské společnosti APOGEO Jaroslava Hanková. U těch by už podle navrhované úpravy začalo vyšší zdanění převažovat nad sníženým pojistným. Podnikatelů s takovými příjmy ale v Česku není mnoho.

Pro novináře

Na tomto webu používáme soubory cookies, abychom mohli zajistit jeho plnou funkčnost, analyzovat návštěvnost a případně přizpůsobit vhodně obsah a reklamu konkrétním uživatelům. Veškeré takto získané informace zpracováváme v souladu s dokumentem Prohlášení o ochraně osobních údajů.