Přibývá prověrek firem na prodej

Poptávka po hloubkovém prověřování společností před jejich prodejem či spojením s jinou firmou roste. Rozběhlé akvizice pozastavila nákaza a teď se znovu vracejí do hry, k tomu řadu byznysových námluv spustil nastupující útlum. Investoři současnou situaci vnímají jako příležitost k levným nákupům.

Ve firmách na prodej ale mnohdy skrytě tečou necky, jak se lidově říká, a tak si je investoři před samotnou akvizicí nechávají pořádně proklepnout. "Zaznamenáváme rozproudění zájmu o provedení daňových a finančních prověrek či zastřešení celého prodeje či nákupu firem. Ačkoliv některé z transakcí jsou oživením či pokračováním rozběhlých jednání, již se objevují nové příležitosti v akvizicích a fúzích," řekl Právu specialista z APOGEA Pavel Postl.

Neprověřují plátce DPH

Investoři nejčastěji poptávají vyhotovení prověrky finanční, daňové a právní, nicméně jsou běžné i technické, enviromentální nebo personální audity u firem, které zvažují koupit. Většina těchto přípravných procesů trvá až tři měsíce, očekává se proto, že transakce budou reálně dobíhat v posledním čtvrtletí roku 2020. 

Mezi nejčastější minusy ve firmách na prodej podle Postla patří nevymahatelné pohledávky, nevyužitelné zásoby, významné závazky po splatnosti či mimobilanční položky, které mohou firmu po akvizici dále zatěžovat. Z analýz APOGEO také vyplývá, že ekonomické výsledky mohou být zkresleny soukromou spotřebou vlastníka, tržbami realizovanými s propojenými osobami nebo časově nerozlišenými náklady, což může mít i vliv na kupní cenu.

"Nezřídka se objevuje dodavatelská či odběratelská závislost, přičemž změna vlastníka může toto obecně známé riziko ještě umocnit," dodal manažer auditu APOGEO Jaromír Chaloupka. Z hlediska daňových rizik podle něho prověřované firmy často dostatečně neprověřují své obchodní partnery stran spolehlivosti, a následně tak mohou ručit za dodavatelem neodvedenou DPH.

"Častým zjištěním v rámci daňového due diligence dále bývají transakce mezi spojenými osobami, přičemž kupované firmy postrádají jakékoli kalkulace cen či doložení proběhlých plnění," upozornil daňový expert APOGEO Jiří Žežulka. Dodává, že investoři se dále spoléhají na čerpání daňových ztrát firem z minulých let a zapomínají, že toto může být v případě změny vlastníka omezeno.

Riziko vracení dotací

Dále jsou zde případy, kdy společnosti nemají v pořádku veškerou dokumentaci k poskytovaným dotacím, přičemž hrozí ztráta nároku na čerpání či jejich vrácení. "Často také některé firmy postrádají dostatečnou dokumentaci k cenám a odpisům dlouhodobého majetku," připomněla šéfka týmu daňových poradců APOGEO Jaroslava Hanková.

Pro novináře

Na tomto webu používáme soubory cookies, abychom mohli zajistit jeho plnou funkčnost, analyzovat návštěvnost a případně přizpůsobit vhodně obsah a reklamu konkrétním uživatelům. Veškeré takto získané informace zpracováváme v souladu s dokumentem Prohlášení o ochraně osobních údajů.