Přichází zkušená manažerka, říkají o Richterové daňoví experti

Polidštění finanční správy a zlepšení jejího obrazu v očích veřejnosti budou hlavní úkoly nového šéfa Generálního finančního ředitelství (GFŘ). Zhostit se jich má podle dostupných informací současná zástupkyně generálního ředitele Martina Janečka Tatjana Richterová.

Ministryně financí Alena Schillerová, pod niž finanční správa spadá, však zatím konkrétní jména komentovat nechce. "Pro mě je podstatné, aby ten člověk byl s praxí, aby měl za sebou nezpochybnitelnou kariéru, měl zkušenost z manažerských pozic a aby byl zárukou, že posune finanční správu dál," stručně vyjmenovala své požadavky.

Dosavadní šéf GFŘ Martin Janeček rezignoval na svůj post 1. listopadu.

Důvodem byla kritika za nárůst vydávání takzvaných zajišťovacích příkazů, což vedlo ke krachu řady firem, nebo přísné postihy za nevydané účtenky EET. O jeho konci média přinášela zprávy už několik týdnů a stejně dlouho se mluvilo o Richterové coby jeho nástupkyni. Sama přitom na GFŘ nepůsobí dlouho, z pozice ředitelky Finančního úřadu pro hlavní město Prahu sem přešla letos v dubnu a už od začátku se mluvilo o tom, že přichází dělat Janečkovi zástupce, aby po něm funkci jednoho dne převzala. 

Oslovení experti z daňového prostředí říkají, že by Richterová mohla být člověkem, který vrátí berní správě reputaci a zbaví ji pověsti nelítostného kata, který je kvůli vyššímu výběru daní schopen přivést zdravou firmu k bankrotu. Bývalý šéf GFŘ a současný daňový expert v poradenské společnosti APOGEO Jiří Žežulka říká, že s Richterovou přijde do vedení finanční správy zkušená manažerka. "Je to profesionál, který přiblíží finanční správu lidem a zlepší její obraz v očích veřejnosti. Ve vedení pražského ředitelství ukázala, že má ryze manažerský přístup," řekl.

Podle daňového poradce a jednatele společnosti Kodap Vlastimila Sojky byl právě nedostatek manažerských zkušeností jednou z příčin Janečkova konce. "Před vstupem do pozice ředitele GFŘ měl poměrně krátkou praxi, během které se specializoval na velké daňové delikty," řekl Sojka.

Janečkovi tak podle Sojky chyběla zkušenost s běžnými poplatníky. S tím, že se většina z nich chce chovat korektně, podle zákona a ocení vstřícné jednání. Vysvětlil, že Richterovou formoval úplně jiný druh profesní historie. Od devadesátých let řídila na různých úrovních orgány finanční správy, byla ředitelkou ústeckého a následně pražského finančního úřadu. "Má pověst přísné manažerky, ale vyhýbá se unáhleným rozhodnutím.

Má smysl pro realitu a nejspíš si lépe dokáže představit, jak bude každé rozhodnutí GFŘ přijímáno veřejností," dodal Sojka. Očekává proto směřování daňové správy k vyváženějšímu a uvážlivějšímu řízení. K němu řadí vlídnější přístup k běžným poplatníkům se zachováním tvrdosti k těm, kteří se programově pohybují za hranou zákona. Shodná očekávání má i Komora daňových poradců.

Její viceprezident Martin Tuček říká, že změna ve vedení GFŘ je dobrý start pro to, aby si finanční správa uvědomila, že na jedné straně existuje požadavek na výběr daní, ale že je také potřeba poplatníky zachovat, a ne je likvidovat. "Očekáváme, že se finanční správa postaví k poplatníkům jako ke klientům a dokáže je rozdělit na ty, kteří poctivě platí daně, a ty, které je potřeba stíhat," uvedl Tuček. Tatjana Richterová zatím svoji případnou budoucnost na postu ředitelky GFŘ nechtěla komentovat. Nepotvrdila ani nevyvrátila informaci, že se zúčastní výběrového řízení.

"Pro mě je i rezignace Martina Janečka překvapením," uvedla pouze. Výběrové řízení na místo generálního ředitele GFŘ vyhlásí státní tajemník, jakmile si Janeček převezme potvrzení o odvolání. Místo by mělo být podle zákona obsazeno do konce roku.

Pro novináře

Na tomto webu používáme soubory cookies, abychom mohli zajistit jeho plnou funkčnost, analyzovat návštěvnost a případně přizpůsobit vhodně obsah a reklamu konkrétním uživatelům. Veškeré takto získané informace zpracováváme v souladu s dokumentem Prohlášení o ochraně osobních údajů.