Příjmy z kryptoměn nejsou anonymní, pozor na berňák

Příjmy z prodeje kryptoměn, jako je například bitcoin, nejsou anonymní, jak si mnozí lidé, kteří s nimi obchodují, myslí. Právu to řekl daňový expert Jiří Žežulka ze společnosti APOGEO. "Řada lidí spoléhá na anonymitu, není ale pravda, že ty obchody nejsou vysledovatelné. Finanční správa se banky ptá na zdroj příjmů. Jsem přesvědčen, že pak ta informace z banky odchází přes finančně-analytický útvar ke správci daně," upozornil Žežulka.

Někteří lidé na bitcoinech pohádkově zbohatli, například počítačoví nadšenci, kteří je v počátcích vytěžili a v nedávné době, kdy ceny kulminovaly, je prodali. Zatím také není ustálen názor, zda alternativní peníze jsou měna, nebo komodita, protože jednou se chovají tak a jindy zase onak.

Podle poradců z APOGEO jsou každopádně platidlo. "Rozhodně z hlediska daní je to platidlo. Může to však být chápáno i jako komodita," poznamenal Žežulka. Dodal, že například v Rakousku a Německu je rozhodující, jak dlouho člověk bitcoiny drží. Když je to alespoň rok a nejde o podnikatele, tak bitcoin zdanění nepodléhá. Finanční správa zatím oznámila, že daň z příjmu u výnosů z bitcoinů činí 15 procent z rozdílu mezi nákupem a prodejem měny. Pro daňové přiznání lze použít například přepočet z amerických dolarů, který zveřejňují burzy.

Do kryptoměn dosud investovala tři procenta Čechů. Desetina lidí o investici stále přemýšlí a zhruba 13 procent dotázaných si ji rozmyslelo, a to především kvůli rizikovosti, vyplývá z březnového průzkumu STEM/MARK. O nějaké z kryptoměn už někdy slyšely tři čtvrtiny Čechů, nejznámější je právě bitcoin. Po celém světě ale kolují stovky různých kryptoměn, například litecoin, ethereum či ripple.

Pro novináře

Na tomto webu používáme soubory cookies, abychom mohli zajistit jeho plnou funkčnost, analyzovat návštěvnost a případně přizpůsobit vhodně obsah a reklamu konkrétním uživatelům. Veškeré takto získané informace zpracováváme v souladu s dokumentem Prohlášení o ochraně osobních údajů.