Registrování k DPH by mělo být rychlejší

2.5.2018

picture

Zpět na výpis

Podnikatelé více než dva roky poukazovali na to, že finanční správa neúměrně protahuje registrace k DPH. Dobrovolné i ty vznikající ze zákona. Na registraci se podle zpráv od podnikatelů čekalo i půl roku. V posledních měsících se snad ale přece jen kola byrokracie o něco rozhýbala a registrování k DPH se o něco urychlilo.

"Správce daně, pravděpodobně pod tlakem kritiky a judikatury Evropského soudního dvora, zmírnil v posledních měsících své požadavky při registraci k DPH. V rámci registračního řízení je doporučeno vyplnění dotazníku, který je uveden na webu Generálního finančního ředitelství. Jeho vyplnění je dobrovolné, nicméně jeho vyplněním lze urychlit registrační proces," řekl Právu daňový specialista z poradenské společnosti APOGEO Jiří Žežulka.

Podle něho proces prověřování plátců DPH nebude letos již ve většině případů tak detailní, jako tomu bylo loni. "Jedná se o rozumný kompromis, který nebrání podnikatelům ve vstupu do systému DPH a zároveň umožňuje správci daně, aby na základě zjištěných informací prováděl rizikovou analýzu plátců DPH," dodal Žežulka.

O co v analýze jde? Stručně řečeno: finanční správa si chce ověřit, zda nový plátce DPH opravdu něco vytváří a nejde jen o skořápku s cílem tahat ze státní kasy vratky DPH na fiktivních obchodech. Jenže toto analyzování trvalo v mnoha případech tak dlouho, že v podstatě znemožňovalo podnikat.

Pro novináře

Na tomto webu používáme soubory cookies, abychom mohli zajistit jeho plnou funkčnost, analyzovat návštěvnost a případně přizpůsobit vhodně obsah a reklamu konkrétním uživatelům. Veškeré takto získané informace zpracováváme v souladu s dokumentem Prohlášení o ochraně osobních údajů.