Richterová, nebo Polok. Dva adepti na šéfa všech berňáků

Od ledna má do vedení Generálního finančního ředitelství (GFŘ) usednout nový šéf. Nebo šéfka. Zatím se do výběrového řízení přihlásili dva kandidáti: dosavadní náměstkyně na GFŘ Tatjana Richterová a bývalý ředitel Finančního úřadu v Bohumíně Václav Polok. Nahradí odstupujícího ředitele Martina Janečka, který po čtyřech letech odchází z funkce. O Richterové se hovoří jako o jasné favoritce.

Už když v březnu přišla na GFŘ dělat Janečkovi zástupce, mluvilo se o tom, že to po něm má v brzké době převzít. Richterová, která přišla na generální ředitelství z Finančního úřadu pro hlavní město Praha, jemuž šéfovala, tehdy odmítala cokoliv takového potvrdit.

Ostatně ani teď nechce sdělit jediné slovo ke své kandidatuře. Přiznala pouze, že se do výběrového řízení přihlásila. "K dalšímu se nebudu prozatím vyjadřovat," odpověděla Richterová na dotaz HN, s jakými změnami či cíli by chtěla vést GFŘ. Do berní centrály přišla s pověstí špičkové manažerky. Tím by se mohla odlišit od Martina Janečka, který sice proslul bojem s daňovými podvody, ale schytával kritiku za nelidský přístup berních úředníků k podnikatelům všech kategorií.

"Tatjana Richterová je profesionálka, která přiblíží finanční správu lidem a zlepší její obraz v očích veřejnosti. Ve vedení pražského ředitelství ukázala, že má ryze manažerský přístup," řekl v listopadu pro HN bývalý šéf GFŘ a současný daňový expert v poradenské společnosti APOGEO Jiří Žežulka. Také daňový poradce a jednatel společnosti Kodap Vlastimil Sojka očekává, že by s Richterovou přišel do finanční správy lidský přístup, za jehož absenci Janečka opakovaně kritizovali opoziční poslanci i podnikatelé. "Podle zkušeností, které s ní máme, očekáváme směřování daňové správy k uvážlivějšímu managementu," řekl Sojka s tím, že k tomu by měl podle něj patřit vlídnější přístup k poplatníkům a zachování tvrdosti k těm, kteří se programově pohybují za hranou zákona.

Také od Václava Poloka se dá očekávat, že by pod jeho vedením berní správa ubrala plyn v kritizovaných oblastech. Mezi ně patří příliš časté vydávání zajišťovacích příkazů, které umožní okamžitě zabavit majetek firmy, nebo přehnaná kontrola elektronické evidence tržeb. "Je zde trochu přílišná horlivost úředníků. Postrádám zdravý rozum a cit," uvedl Polok v rozhovoru pro HN. Na jeho kandidaturu jako první upozornil server Seznam Zprávy. Za zásadní však považuje nedostatečnou komunikaci úzkého vedení finanční správy s jednotlivými finančními úřady. A také to, že stejnou situaci může řešit každý úřad jiným způsobem.

Polok by potom svoji úlohu generálního ředitele viděl ve sjednocení a stmelení postupů ve finanční správě. "Jeden a tentýž problém přece kraje nemohou řešit jinak," řekl. Sám však neví, zdali bude jeho kandidatura v souladu se služebním zákonem, ač pracoval 24 let ve finanční správě. "Nejsem toho času ve služebním poměru a na pozici představeného," řekl Polok. Své případné vyloučení z výběrového řízení však označil za paradoxní. Polok už v roce 2016 kandidoval na post šéfa Finančního úřadu pro Moravskoslezský kraj, letos se přihlásil do výběrového řízení na místo ředitele Městské nemocnice v Ostravě, kde dodnes působí jako vnitřní auditor a ombudsman. Výběrové řízení by mělo být uzavřeno do Vánoc. Vidím zde trochu přílišnou horlivost úředníků. Postrádám zdravý rozum a cit v rámci finanční správy. Václav Polok kandidát na post generálního ředitele

GFŘ KONEC ŠÉFA GFŘ

Lovec podvodníků Martin Janeček, který s koncem roku odchází z postu generálního ředitele finanční správy, přišel s pověstí nesmlouvavého bojovníka proti daňovým podvodům. Do funkce vrchního šéfa berňáků ho dosadil současný premiér Andrej Babiš. Kritici však brzy začali Janečkovi vyčítat, že vidí v každém podnikateli podvodníka.

Zajišťovací příkazy Během Janečkovy vlády vyšlo najevo, jak často dokáže finanční správa využívat takzvaného zajišťovacího příkazu. Ten umožňuje zabavení majetku už při pouhém podezření na daňový únik. Janeček to musel dokonce vysvětlovat před poslanci. Dopis novomanželům Poslední kapkou bylo, když úředníci vyzvali krátce po svatbě novomanžele, aby sdělili berní správě počet svatebních hostů kvůli kontrole EET. Janeček musel vše vysvětlovat ministryni financí Aleně Schillerové. To už se hovořilo o jeho brzkém konci.

Autor: Martin Ťopek, martin.topek@economia.cz

Pro novináře

Na tomto webu používáme soubory cookies, abychom mohli zajistit jeho plnou funkčnost, analyzovat návštěvnost a případně přizpůsobit vhodně obsah a reklamu konkrétním uživatelům. Veškeré takto získané informace zpracováváme v souladu s dokumentem Prohlášení o ochraně osobních údajů.