Rusko zřejmě obchází zákon, říká o pronájmu bytů bývalý šéf finanční správy. O případ se zajímala i Schillerová

Generální finanční ředitelství zaznamenalo podezřelé pronájmy skoro dvou stovek bytů v pražském Bubenči, které má v neomezeném užívání Rusko a jež podle ministerstva zahraničí neoprávněně komerčně pronajímá. Podle bývalého ředitele finanční správy Jiřího Žežulky jsou pronájmy podezřelé, finanční úřady by se jimi měly zabývat a zkontrolovat, zda z nich vůbec odvádí daně. Žežulka považuje za podivné mimo jiné to, že lidé v těchto domech musí obvykle platit nájemné v hotovosti.

"Vybírání nájemného v hotovosti může indikovat snahu o zatajení příjmů před zdaněním. Je ale otázka, kdo by měl v Česku povinnost tyto příjmy přiznávat. Finanční úřady by tato podezření měly prověřit, což jistě dělají," řekl Deníku N Žežulka.

Zvláštní by ale bylo i to, kdyby daně z výdělků někdo odváděl, když jsou byty podle ministerstva zahraničí pronajímané neoprávněně. Právě to se musí prošetřit.

"Pokud budu v Česku něco pronajímat, tak tady ty příjmy musím danit," doplňuje Žežulka. Výjimkou by mohla být určitá diplomatická dohoda. Ta v tomto případě však zjevně chybí, když se byty pronajímat nesmí. V kauze ruských bytů, na kterou před dvěma týdny upozornil Deník N a postupně popisuje příběhy nájemců, kteří si stěžují na šikanu, vidí ale Žežulka více problémů.

"Z mého pohledu jde o obcházení a porušování občanského zákoníku. Práva nájemců tady dostávají na frak," reagoval na zjištění, že nájemci v mnoha případech ani nedostali nájemní smlouvu.

Pro novináře

Na tomto webu používáme soubory cookies, abychom mohli zajistit jeho plnou funkčnost, analyzovat návštěvnost a případně přizpůsobit vhodně obsah a reklamu konkrétním uživatelům. Veškeré takto získané informace zpracováváme v souladu s dokumentem Prohlášení o ochraně osobních údajů.