Schillerová chce zrušit daň z nabytí nemovitosti, ale i slevy za hypotéku. Někteří lidé si mohou pohoršit, varují experti

2.4.2020

picture

Související služby

Daňové poradenství

Zpět na výpis

Receptem na podpoření ekonomiky v časech koronavirové krize má být podle ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) rozproudění realitního trhu. Chce zrušit dlouhodobě kritizovanou daň z nabytí nemovitosti, která činí čtyři procenta z kupní ceny. Kupující tak při nákupu domu či bytu nyní platí navíc statisíce státu. Šéfka resortu ale zároveň chce zrušit daňové odpočty pro lidi, kteří splácí hypotéku.

Ministryně financí Alena Schillerová svůj plán představila v televizi Prima. „Je potřeba trochu pomoci lidem při pořizování bydlení. Ceny bytů by mohly trochu klesnout a trh by se mohl rozpohybovat,“ řekla šéfka resortu v pořadu Partie. „Vidíme, co se teď stalo v Praze. Byty na Airbnb jsou prázdné, pronájmy jsou nízké,“ doplnila.

"Daň je diskutována řadu let, platí ji většinou občané. Firmy to řeší přeprodejem obchodního podílu, tím se tomu vyhnou," dodala pak ministryně na dotaz Deníku N po dnešním jednání vlády.

Rektorka Mendelovy univerzity a předsedkyně komise pro spravedlivé důchody Danuše Nerudová ale nevidí důvod, proč by se k tomuto kroku mělo přistupovat právě v době, kdy mnohé oblasti ekonomiky úplně stojí. "Lidé nemají perspektivu budoucnosti, ale řeší se tu daň z nabytí nemovitosti. Nikdo si na základě toho nebude kupovat byty. Lidé nemyslí na budoucí spotřebu. Myslí na to, jak přežít," sdělila rektorka Deníku N. "Nákup nemovitostí a získání vlastního bydlení je z mého pohledu krokem číslo dva. Nyní jsme stále u bodu číslo jedna, kdy máme umrtvenou ekonomiku, kterou musíme po zrušení karantény oživit."

Nad načasováním ohlášeného opatření se pozastavil i někdejší šéf Finanční správy Jiří Žežulka. "Nepochopil jsem, proč k tomu dochází tímto způsobem. Na zrušení daně z nabytí nemovitých věcí bylo dost času před krizí," myslí si Žežulka, který dnes pracuje pro poradenskou společnost APOGEO. "Není jasné, co krize udělá s realitním trhem. Nemyslím, že by měl zažít nějakou enormní korekci. Mnoho lidí drží byty jako investici. Ta klesá rozhodně méně než například investice na akciových trzích. Z toho důvodu si nemyslím, že je tento trh potřeba rozproudit," dodal.

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) po dnešním jednání vlády připustila, že zrušení daně by se nemuselo týkat všech, ale mohlo by být zaměřeno třeba na mladé rodiny s dětmi. "Bavíme se o tom, že by se to týkalo jen první nemovitosti a podobně," upřesnila.

Nejasné parametry

Redakce se obrátila i na ministerstvo financí s dotazem, kdy má být daň zrušena. Resort ale do uzávěrky textu neodepsal. Bez odpovědi nechal i otázky týkající se parametrů tohoto opatření. Podle výroků ministryně by ale mohlo pomoci jen části zájemců o nové bydlení, u mnohých naopak hrozí, že jejich situaci zhorší – pokud se tedy jejich případy specificky neupraví.

Spolu se zrušením daně totiž ministerstvo chce škrtnout i daňové odpočty na hypotéku. To by se týkalo těch, kteří by nemovitost koupili po nabytí účinnosti zákona.

Jako příklad ministryně uvedla nemovitost za pět milionů korun. "Kupující si na to vezme čtyřmilionovou hypotéku a hned na začátku musí zaplatit 200 tisíc korun daně. Když si uplatňuje odečet z hypotéky a pokud splácí hypotéku 30 let, získá asi 187 tisíc korun. My říkáme, ať má hned 200 tisíc korun," popsala ministryně.

Kdo už daň zaplatil, měl by slevu dostávat i nadále. "Ministerstvo financí chtělo odpočty úroků zrušit strašně dlouho, létají v tom velké peníze. Přijde mi to jako příležitost je zrušit," řekla Deníku N rektorka Nerudová.

Schillerová chce pravidlo nastavit retroaktivně, aby kvůli očekávání zrušené daně trh s nemovitostmi nezamrzl, podrobnosti ale nesdělila. Jasno však není například u lidí, kteří si kupují byt v novostavbě. "Daň by stejně platit nemuseli. Ale nebudou mít možnost si uplatnit odčitatelnou položku od základu daně," řekl Deníku N exšéf Finanční správy Žežulka.

"Zde by bez příslušné úpravy, která bude určitě řešena v legislativním procesu, došlo k poškození těchto poplatníků proti současnému stavu," napsal Deníku N vedoucí majetkové sekce Komory daňových poradců Zdeněk Krůček. Slevy by navíc takto nemohli uplatnit ani ti, kteří si za hypotéku budou chtít postavit dům. Stejně tak opatření nijak neulehčí situaci těm, kteří si nemohou dovolit vlastní bydlení a žijí v nájmu.

"Určitě to nepomůže těm nízkopříjmovým," doplňuje rektorka Nerudová. Podobně situaci vidí i Žežulka. "V tuto chvíli lidé určitě nepřemýšlí o tom, že si vezmou úvěr na bydlení. Zvláště když mnozí vůbec netuší, jak to budou mít s prací. Toto opatření v tomto okamžiku může nahrát pouze vysokopříjmovým skupinám, které peníze na nákup nemovitostí mají," dodává bývalý šéf berního úřadu.

Pro novináře

Na tomto webu používáme soubory cookies, abychom mohli zajistit jeho plnou funkčnost, analyzovat návštěvnost a případně přizpůsobit vhodně obsah a reklamu konkrétním uživatelům. Veškeré takto získané informace zpracováváme v souladu s dokumentem Prohlášení o ochraně osobních údajů.