Senát projedná novinky v odpočtech na výzkum

30.1.2019

picture

Související služby

Daňové poradenství

Zpět na výpis

Pro podnikatele by mělo být od dubna snazší odečíst si z daní výdaje na výzkum a vývoj. Novela, kterou má dnes projednat Senát, má snížit administrativní zátěž firem a pomoci jim vyhnout se formálním chybám. Právě kvůli nim finanční úřady v minulých letech odpočty zamítaly a podniky pak musely na daních doplácet desítky milionů korun.

Současný systém daňových odpočtů na výzkum a vývoj příliš nefunguje. "Zvlášť malé a střední firmy se bojí odpočty uplatňovat. Nechtějí se o ně s finanční správou soudit. Přitom by to měl být celkem jednoduchý nástroj podpory," říká ředitel sekce hospodářské politiky Svazu průmyslu a dopravy Bohuslav Čížek.

Česko v intenzitě výzkumu a vývoje zaostává za evropským průměrem. Výdaje na ně tvořily v roce 2017 jen 1,8 procenta tuzemského HDP a po mírném zlepšení tak propadly zpět na úroveň roku 2012. Tehdy bylo české hospodářství v recesi a firmy i stát šetřily, kde se dalo. Navíc třeba v Rakousku je poměr nepřímé podpory výzkumu a vývoje k HDP v porovnání s Českem téměř dvojnásobný.

"Tam jsou tři tisíce podpořených podniků za rok. Česká republika má více obyvatel, mohli bychom k takovému číslu tedy alespoň směřovat," prohlásil Čížek na semináři společnosti Deloitte věnovaném připravovaným novinkám. K hlavním problémům, které firmám v českých podmínkách komplikují uplatnění daňového odpočtu, je požadavek na vytvoření projektu, na jehož základě mohou o odpočet požádat, ještě před zahájením výzkumných a vývojových prací. Jasně definovat mantinely plánovaného výzkumu a vývoje dříve, než se do něj skutečně pustí, ale bývá pro podniky velmi obtížné. Finanční úřady jim pak odpočty snadno zamítají například kvůli formálním nedostatkům nebo vágním definicím cílů výzkumných prací.

Novela zákona, která vznikla jako kompromis mezi zástupci podnikatelských svazů, ministerstvem financí a Generálním finančním ředitelstvím, to má změnit. Požadavek vypracovat projekt předem ruší. Nově jej budou muset podniky sepsat až k datu podání daňového přiznání, v němž si odpočet uplatní. To bude podle poradců znamenat pro firmy výhodu. "Dostanou více času na precizní přípravu projektu, což by mohlo omezit množství administrativních pochybení," říká o novince Jiří Žežulka, manažer daňové politiky ve společnosti APOGEO.

Pro novináře

Na tomto webu používáme soubory cookies, abychom mohli zajistit jeho plnou funkčnost, analyzovat návštěvnost a případně přizpůsobit vhodně obsah a reklamu konkrétním uživatelům. Veškeré takto získané informace zpracováváme v souladu s dokumentem Prohlášení o ochraně osobních údajů.