Silné firmy si už brousí zuby na slabší

29.4.2020

picture

Související služby

Transakční poradenství

Zpět na výpis

Hotovost je král, když dochází na lámání chleba v krizových časech, říkají zkušení investoři. Teď se láme chleba nebývale. Přichází éra akvizic a fúzí, kdy se spojí více firem, aby se udržely nad vodou, kdy silnější v tichosti a bez velkých vyjednávání spolknou slabší nebo kdy se silní spojí se silnými, aby ještě více profi tovali ze své síly.

"U některých společností došlo k takovým škodám, že bezpochyby budou hledat investora pro zachování svého chodu," potvrdil Právu právník Bořivoj Líbal z mezinárodní advokátní kanceláře Noerr v Praze, která se na fúze a akvizice zaměřuje. Podle něj většinou nepůjde o rovnocenné námluvy, kdy obě strany aktivně a tvrdě vyjednávají podmínky. Okolnosti budou hrát často ve prospěch investorů, míní Líbal.

"Otvírají se možnosti pro investory, kteří vhodně využijí věřitelské či jiné pozice a u společností v problémech mohou získat vybraný majetek za velmi výhodných podmínek či převezmou celé podniky," řekl Právu Pavel Postl z poradenské skupiny Apogeo.

Podle něho ale bude většina investorů v následujících týdnech a měsících ještě spíše vyčkávat. "Prodávající pravděpodobně nedojdou k rychlé korekci svých očekávání ohledně prodejní ceny. Budou chtít částky, které ale investoři nebudou ochotni nabídnout," dodal Postl.

Očekává se, že k posunům na pomyslné byznysové šachovnici bude docházet u nemovitostí, které nejspíše zlevní, a trh tím nebude likvidní.

"Předpokládáme, že pravděpodobně silní hráči budou skupovat projekty těch slabších. Zejména v takových případech, kde méně zkušení developeři přecenili své finanční síly," řekl Radomír Lapčík, šéf Trinity Bank, která se na financování výstavby specializuje.

U bytů se otevírají velmi zajímavé investiční příležitosti pro rozsáhlejší akvizice ať už pro individuální investory, kteří mají nastřádanou větší hotovost, nebo velké hráče, jako jsou realitní fondy, doplnil Vladimír Brůna ze společnosti B&K Nemovitostní investice.

Již zaznamenal neveřejné nabídky u velkých drahých bytů v Praze, které se na začátku roku běžně prodávaly za 160 tisíc korun za metr čtvereční a teď je vlastníci, kteří si na ně vzali úvěry, ale jsou rázem bez turistů či solventních nájemníků, nabízejí už i pod 90 tisíc Kč za metr.

"Poměrně dost investorů z řad realitních fondů právě na takový ekonomický propad, jaký nastal, čekalo a mají na rozsáhlé akvizice připraveny hotové peníze. Vydělá ten, kdo nebude v tlaku a bude mít rychlou likviditu," dodal Brůna.

Středně velké akvizice trvají od zahájení jednání do vypořádání minimálně dva tři měsíce, takže i aktuálně zahájená jednání budou reálně dobíhat ve druhé polovině roku.

Většina transakcí probíhá v tichosti, některé změny se ani nezapíšou do veřejných listin.

Některé firmy se ale novým spojením pochlubí, jako když se poradenská skupina Grant Thornton a většina bývalých tuzemských firem ze skupiny BDO v dubnu spojily a vznikla tak společnost s ročním obratem přes 750 milionů korun. Slavnostní podpis proběhl v rouškách a místo podání rukou si byznysmeni ťukli lokty.

Rok akvizic a fúzí

Letos do konce března v ČR došlo k 19 fúzím a velkým akvizicím, z nichž byla v sedmi případech známa kupní cena. Jejich celkový objem činil v přepočtu 115,2 miliardy Kč. O rok dříve to bylo 17 transakcí. U třech byla známa cena, úhrnem 51,9 miliardy korun. Nejvýznamnější transakcí je prodej společnosti Residomo, největšího majitele nájemních bytů v ČR. Z amerických Blackstone a Round Hill Capital tak do švédského fondu Heimstaden Bostad AB zkraje roku přešlo téměř 43 tisíc bytů zejména na území Severní Moravy a Slezska.

Pro novináře

Na tomto webu používáme soubory cookies, abychom mohli zajistit jeho plnou funkčnost, analyzovat návštěvnost a případně přizpůsobit vhodně obsah a reklamu konkrétním uživatelům. Veškeré takto získané informace zpracováváme v souladu s dokumentem Prohlášení o ochraně osobních údajů.