Sobotka chce prošetřit postup daňové správy v kauze FAU. Podle nahrávky si na firmu došlápl Babiš

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) požádá ministra financí Ivana Pilného (ANO) o kontrolu postupu daňové správy v souvislosti s opavskou firmou FAU, která skončila v konkurzu. Na internetu se totiž objevila nahrávka, jež naznačuje, že na daňovou správu tlačil šéf hnutí ANO a exministr financí Andrej Babiš.

Ten ale reagoval s tím, že během svého působení v čele ministerstva finanční a celní správu neúkoloval. Podle premiéra je třeba prověřit, zda postup byl v souladu se zákonem a že ministerstvo financí nezasahovalo do činnosti daňové správy v rozporu se zákony. Sobotka odešle Pilnému dopis, ve kterém ho požádá o kontrolu.

Očekává všechny potřebné informace do 30 dnů. "Dnes mu odešlu dopis, ve kterém bych ho chtěl požádat o kontrolu celé věci z pohledu postupu daňové správy, aby bylo zřejmé, jestli daňová správa postupovala v souladu se zákony, jak to bylo s opatřeními, které realizovala daňová správa, a požádám ho také, aby prověřil, jestli vedení ministerstva financí jakýmkoli způsobem zasahovalo v rozporu se svými kompetencemi do činnosti daňové správy," uvedl Sobotka.

Podle daňového experta může nahrávka naznačovat porušení daňové mlčenlivosti. Pokud byla pořízena předtím, než se firma FAU dostala do insolvence, tak je podle něj velice pravděpodobné, že někdo z Finanční správy porušil mlčenlivost.

"Bylo by zajímavé zjistit, ze kterého data ta nahrávka je. Bývalý ministr financí tam mluví celkem konkrétně o dluhu na DPH a dokonce se tam vyslovuje i k nějaké částce. A jestli to bylo ještě předtím, než ta informace prosákla na veřejnost, tedy než se firma dostala do insolvence, tak je velice pravděpodobné, že někdo z Finanční správy porušil mlčenlivost," uvedl Jiří Žežulka ze společnosti APOGEO.

Pro novináře

Nechte si zasílat náš newsletter

Na tomto webu používáme soubory cookies, abychom mohli zajistit jeho plnou funkčnost, analyzovat návštěvnost a případně přizpůsobit vhodně obsah a reklamu konkrétním uživatelům. Veškeré takto získané informace zpracováváme v souladu s dokumentem Prohlášení o ochraně osobních údajů.