Správa daně z příjmu fyzických osob je nepřehledná a složitá, tvrdí kontrolní úřad

Správa daně z příjmů fyzických osob je nepřehledná a složitá pro plátce i úřady. Vyplývá to z prověrky Nejvyššího kontrolního úřadu. Zákon o daních z příjmů obsahuje podle NKÚ řadu výjimek a ministerstvo financí nesleduje dopady změn v zákoně na státní rozpočet. 

Při elektronickém výběru daní finanční úřady několikrát porušily zákon, dodal NKÚ. Ministerstvo souhlasí, že je zákon složitý, ale analýzy dopadu změn zákona provádí, řekl Filip Běhal z tiskového oddělení ministerstva. NKÚ prověřoval postup ministerstva financí, Generálního finančního ředitelství a finančních úřadů při správě daně v letech 2012 až 2015.

"Kontrola ukázala, že zákon o daních z příjmů se postupně stává stále více nepřehledným, je složitý a obsahuje řadu výjimek, což komplikuje správu daně, zvyšuje administrativní zátěž těm, kteří daně odvádějí i spravují, a nepřispívá efektivitě výběru daně," uvedl mluvčí NKÚ. Na složitost placení i výběru daně mělo podle úřadu vliv celkové množství odpočitatelných položek i časté změny v zákoně.

"Jen v kontrolovaném období byla zavedena například nová sleva na dani, progrese daňového zvýhodnění podle počtu dětí, solidární zvýšení daně pro osoby s vysokými příjmy nebo se měnily podmínky pro vykazování daňového základu," upozornil Kešner. "Nález NKÚ de facto potvrzuje závěry diskusí v odborných kruzích o složitosti a komplikovanosti současného zákona o dani z příjmů.

Je potřeba si uvědomit, že současný zákon nabyl účinnosti v roce 1993, přičemž do jeho dnešní podoby se promítlo více než 140 novel. Mezi daňovými zákony se tak jedná o nejčastěji novelizovaný právní předpis. V tomto ohledu lze dozajista přivítat inciativu Ministerstva financí ČR, které pracuje na nové, modernější podobě zákona.

Lze předpokládat, že zákon bude představen v nadcházejícím volebním období," řekl bývalý šéf finanční správy, daňový expert skupiny APOGEO Jiří Žežulka. "Zpráva NKÚ ovšem upozorňuje na alarmující skutečnost, že díky zastaralému informačnímu systému při správě daní je velmi těžké odhadovat důsledky zákonných změn na inkaso daně z příjmů.

Ministerstvo financí má tedy jen velmi omezené možnosti, jak odhadnout případné dopady uvažovaných změn, což v praxi může vést k zásadním problémům. Vybudování plně funkčního a nového systému pro správu daní bude pravděpodobně trvat několik let," dodává Žežulka.

Pro novináře

Nechte si zasílat náš newsletter

Na tomto webu používáme soubory cookies, abychom mohli zajistit jeho plnou funkčnost, analyzovat návštěvnost a případně přizpůsobit vhodně obsah a reklamu konkrétním uživatelům. Veškeré takto získané informace zpracováváme v souladu s dokumentem Prohlášení o ochraně osobních údajů.