Stát chystá nový seznam podezřelých podnikatelů

11.4.2017

picture

Související služby

Daňové poradenství

Zpět na výpis

Podnikatelé i firmy se brzy budou moci dostat na seznam, který jim ztíží podnikání. V takzvaném daňovém balíčku, v němž minulý týden sněmovna schválila změny v daňových pravidlech, se nově objevuje výraz "nespolehlivá osoba". Registr podezřelých jmen není nic nového. Finanční správa už několik let provozuje seznam takzvaných nespolehlivých plátců DPH.

Ten se však ukázal neúčinný, podnikatelům se dařilo ze seznamu snadno uniknout. Stačilo zrušit registraci plátce DPH a vzápětí si pořídit novou. "Ten, kdo si neplnil povinnosti plátce daně z přidané hodnoty, ze systému zmizel. Po nové registraci se vrátil úplně čistý," popsala náměstkyně ministra financí Alena Schillerová. To se nyní změní.

Finanční správa už nebude označovat nespolehlivé plátce DPH podle daňového identifikačního čísla, ale podle konkrétní osoby či firmy. Na seznam se dostane každý, kdo neplatí daně, ale i ten, kdo byl na dosavadním seznamu nespolehlivých plátců a požádal o zrušení registrace DPH. Podnikatel nebo firma si potom svůj "škraloup" ponesou s sebou bez ohledu na opětovnou registraci plátce daně.

Ministerstvo financí uvedlo, že nový seznam vzniká kvůli tomu, že není možné omezovat podnikatele v takzvané přeregistraci DPH, tedy zrušení a následném obnovení záznamu plátce daně pod novým číslem. Finanční úřad by totiž musel složitě prokazovat, že se jedná o účelový krok. "Správce daně by mohl toto zrušení registrace odmítnout, pokud by měl k dispozici od počátku takové důkazy, že se jedná o účelové rušení s cílem následné opětovné registrace," uvedla mluvčí ministerstva Kateřina Vaidišová. Kolik podnikatelů s označením nespolehlivého plátce využilo možnost vyklouznout z dosavadního seznamu, finanční správa přesně neví. "Zpracování tohoto požadavku je časově velmi náročné," řekla mluvčí Generálního finančního ředitelství Petra Petlachová.

Nový seznam může pro živnostníky přinášet riziko – dostane se na něj i ten, kdo původně neměl v úmyslu ošidit stát na daních, ale třeba jen nestihl zaplatit v řádném termínu. "Fakt, že se plátce stane nespolehlivým, může do značné míry ovlivnit jeho podnikání," upozornila Jaroslava Hanková, daňová specialistka společnosti APOGEO. To se projeví například při shánění nových obchodních partnerů.

Vymazání z "black listu" je možné až rok poté, co podnikatele označila finanční správa za nespolehlivého. Podmínkou je, že po celou tuto dobu musí bez jakékoliv prodlevy plnit své daňové povinnosti. Doposud do registru nespolehlivých plátců spadl každý, komu například finanční úřad doměřil DPH alespoň 500 tisíc korun. Dostal se tam i podnikatel, který měl za tři měsíce dluh na DPH větší než deset milionů. Na nový seznam nespolehlivých osob se dostanou také podnikatelé podezřelí z neplacení spotřební daně nebo ti, kteří nekomunikují s úřady.

V současné době je na seznamu kolem 8600 nespolehlivých plátců. Pokud někdo z nich podle nových pravidel požádá o zrušení registrace k DPH, bude z něj automaticky nespolehlivá osoba. Stane se tak po nabytí účinnosti daňového balíčku. Ten prošel minulý týden sněmovnou, platit začne patnáctý den po vydání ve sbírce zákonů.

Pro novináře

Nechte si zasílat náš newsletter

Na tomto webu používáme soubory cookies, abychom mohli zajistit jeho plnou funkčnost, analyzovat návštěvnost a případně přizpůsobit vhodně obsah a reklamu konkrétním uživatelům. Veškeré takto získané informace zpracováváme v souladu s dokumentem Prohlášení o ochraně osobních údajů.