Stát si hraje s miliardami, které mu nepatří. Dluží je firmám za DPH

Po několik měsíců i let nevrací finanční správa firmám peníze, které jim náleží za přeplatek na DPH. Zadržování nadměrných odpočtů na dani z přidané hodnoty je svým záběrem ničivější než zajišťovací příkazy. Tato praxe berních úřadů, oblíbená obzvlášť v posledních letech, ohrožuje daleko víc firem, a především ty, které exportují. Neoprávněné zadržování peněz může ale stát přijít draho. Ministerstvo financí si uvědomuje, že odškodnění, které bude muset v příštím roce vyplácet poškozeným firmám, je rizikem pro státní pokladnu.

"Pokud berní úřad firmě řadu měsíců nevrací nadměrný odpočet, způsobí jí problémy v cash flow. Lehce ji tak může zlikvidovat," říká advokátka Petra Nováková, majitelka pražské advokátní kanceláře Nováková + Partners. Zákeřný je tento nástroj podle ní v tom, že proti němu není rychlá a účinná obrana. Finanční úřad mnohdy vede vleklé kontroly a neustále zahajuje další, aniž by pro to měl pádné argumenty.

"Když berního úředníka upozorňujete, že kvůli zadržování peněz už nemáte z čeho podnikat, ještě vás osočí, že podnikáte za účelem čerpání nadměrného odpočtu," poznamenává Nováková. Rekordně zadržovala daňová správa nadměrné odpočty v roce 2014, kdy resort financí převzal šéf hnutí ANO Andrej Babiš. Ke konci roku blokovala více než 7,5 miliardy korun. Peníze si firmy nárokovaly v daňovém přiznání za dobu, kdy nakoupily více zboží, než prodaly, vyvezly jej do zahraničí nebo investovaly do pořízení technologií. V průběhu roku se ale zadržovaná suma měnila.

Tehdejší náměstkyně ministra financí Simona Hornochová zmiňovala dokonce třináct miliard korun. "Peníze zadržovala finanční správa v dávkách a pak je pouštěla," vysvětluje, proč čísla mohou být matoucí. Ke konci roku 2015 si stát na zadržených odpočtech ponechal pět miliard, což je stejně jako v roce 2013, loni pak 4,7 miliardy korun. Bývalý šéf Finanční správy ČR a nyní daňový expert firmy APOGEO Jiří Žežulka připouští, že stát takto může ovlivňovat hodnotu inkasa DPH. Tedy na úkor podnikatelů vylepšovat čísla o rozpočtu.

Pro novináře

Na tomto webu používáme soubory cookies, abychom mohli zajistit jeho plnou funkčnost, analyzovat návštěvnost a případně přizpůsobit vhodně obsah a reklamu konkrétním uživatelům. Veškeré takto získané informace zpracováváme v souladu s dokumentem Prohlášení o ochraně osobních údajů.