Stát získá licenci k počítačovému systému, který spravuje daně

28.8.2019

picture

Zpět na výpis

Společnosti IBM letos v prosinci vyprší smlouva na správu Automatizovaného daňového informačního systému (ADIS), proto stát vypsal výběrové řízení na nového provozovatele dosavadního systému do roku 2023. IBM kontroluje celé zařízení, a proto pravděpodobně v tendru nebude mít konkurenci. V mezidobí stát připraví novou IT technologii.

Více než 26 let Finanční správa spravuje a vybírá daně rozsáhlým a dnes už zastaralým IT systémem ADIS (Automatizovaný daňový informační systém) od počátku provozovaným americkou společností IBM. Teď uzavřela s Američany smlouvu, podle které stát získá od roku 2023 licence a vlastnictví této technologie od IBM a bude moci přejít na nový modernější systém.

Současný ADIS podle odborníků i samotných lidí z finanční správy už zdaleka neodpovídá potřebám. Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) dokonce po šetření na Generálním finančním ředitelství označil tento počítačový systém, který používá denně na 16 tisíc pracovníků berní správy a přes který ročně prochází na 800 miliard korun daní, za jeden z nejzastaralejších informačních systémů státu. NKÚ také soudí, že složité ovládání systému přispělo k tomu, že řada úředníků z finančního úřadu odešla.

ADIS má problém – vznikl na dnes už zastaralé platformě a závisí na jediném dodavateli, tedy IBM, který si střeží licenci na použití zdrojových kódů. Stát firmě za celou dobu fungování zaplatil za úpravy a údržbu na devět miliard korun, ročně v průměru téměř 350 milionů. Dlouhé roky se mluví o nutnosti pořídit systém nový, označovaný termínem nDIS. Ale jeho příprava se vleče. Původně měl být zaveden do konce roku 2021, teď se mluví nejdříve o roku 2023. Finanční správa to omlouvala komplikacemi ohledně platné licence IBM a složitostí výběrového řízení. Obojí se až nyní dalo do pohybu.

„Včera bylo pozdě,“ reaguje daňový poradce společnosti Apogeo Jiří Žežulka, který v roce 2014 dočasně vedl Generální finanční ředitelství. ADIS je podle něho neskutečně zastaralý a neumožňuje operace, které jsou u podobných systémů v zahraničí samozřejmostí – například dálkový přístup do daňové databáze z terénu při kontrolách finančních úředníků. „Na druhé straně je třeba uznat, že ADIS přesto všechno funguje alespoň poměrně spolehlivě a nikdy z něj neunikla žádná data,“ dodává Žežulka.

 

Pro novináře

Na tomto webu používáme soubory cookies, abychom mohli zajistit jeho plnou funkčnost, analyzovat návštěvnost a případně přizpůsobit vhodně obsah a reklamu konkrétním uživatelům. Veškeré takto získané informace zpracováváme v souladu s dokumentem Prohlášení o ochraně osobních údajů.