Tažení proti životnímu pojištění může přivést statisíce klientů do konfliktu s berňákem, upozorňují experti

12.3.2018

picture

Související služby

Daňové poradenství

Zpět na výpis

První podvedení klienti pojišťoven získali vítězné rozsudky a jejich smlouvy o investičním životním pojištění jsou neplatné. Smlouvy obsahovaly například skryté poplatky nebo případné vyplacené pojistné bylo extrémně nízké. Do sporu s pojišťovnou se tak zřejmě pustí další lidé. Po zrušení smlouvy ale mohou mít problémy s finanční správou.

"Pokud by smlouva o investičním životním pojištění, o jejíž neplatnosti rozhodl finanční arbitr, zakládala možnost uplatnění odčitatelné položky od základu daně, může pojistníkovi vzniknout povinnost dodanit sumu odčitatelných položek uplatněných v minulosti," potvrdil daňový expert společnosti APOGEO Jiří Žežulka. Navíc jsou podle něj do jisté míry v ohrožení i zaměstnavatelé, kteří na takovouto smlouvu svému zaměstnanci přispívali a takto hrazené částky si zahrnovali do daňově účinných výdajů.

Povinnost dodanění odčitatelné položky se může dotknout velkého množství poplatníků. Mluvčí podvedených klientů Jiří Chvojka hovoří až o milionu smluv. A potvrdil, že za uplynulý týden se na něj s dotazy obrátily první stovky klientů. "V každém případě je na místě, aby finanční správa nejprve zmapovala celý okruh dotčených daňových subjektů a ty pak, nad rámec své zákonné povinnosti, informovala o vzniku povinnosti podat dodatečná daňová přiznání," uvedla daňová manažerka APOGEO Jaroslava Hanková.

Pro novináře

Na tomto webu používáme soubory cookies, abychom mohli zajistit jeho plnou funkčnost, analyzovat návštěvnost a případně přizpůsobit vhodně obsah a reklamu konkrétním uživatelům. Veškeré takto získané informace zpracováváme v souladu s dokumentem Prohlášení o ochraně osobních údajů.