Tažení proti životnímu pojištění může přivést statisíce klientů do konfliktu s berňákem, upozorňují experti

12.3.2018

picture

Související služby

Daňové poradenství

Zpět na výpis

První podvedení klienti pojišťoven získali vítězné rozsudky a jejich smlouvy o investičním životním pojištění jsou neplatné. Smlouvy obsahovaly například skryté poplatky nebo případné vyplacené pojistné bylo extrémně nízké. Do sporu s pojišťovnou se tak zřejmě pustí další lidé. Po zrušení smlouvy ale mohou mít problémy s finanční správou.

"Pokud by smlouva o investičním životním pojištění, o jejíž neplatnosti rozhodl finanční arbitr, zakládala možnost uplatnění odčitatelné položky od základu daně, může pojistníkovi vzniknout povinnost dodanit sumu odčitatelných položek uplatněných v minulosti," potvrdil daňový expert společnosti APOGEO Jiří Žežulka. Navíc jsou podle něj do jisté míry v ohrožení i zaměstnavatelé, kteří na takovouto smlouvu svému zaměstnanci přispívali a takto hrazené částky si zahrnovali do daňově účinných výdajů.

Povinnost dodanění odčitatelné položky se může dotknout velkého množství poplatníků. Mluvčí podvedených klientů Jiří Chvojka hovoří až o milionu smluv. A potvrdil, že za uplynulý týden se na něj s dotazy obrátily první stovky klientů. "V každém případě je na místě, aby finanční správa nejprve zmapovala celý okruh dotčených daňových subjektů a ty pak, nad rámec své zákonné povinnosti, informovala o vzniku povinnosti podat dodatečná daňová přiznání," uvedla daňová manažerka APOGEO Jaroslava Hanková.

Pro novináře

Nechte si zasílat náš newsletter

Na tomto webu používáme soubory cookies, abychom mohli zajistit jeho plnou funkčnost, analyzovat návštěvnost a případně přizpůsobit vhodně obsah a reklamu konkrétním uživatelům. Veškeré takto získané informace zpracováváme v souladu s dokumentem Prohlášení o ochraně osobních údajů.