Tisíce Čechů získaly miliony bez práce

Dědictví, dary, prodej podílu ve firmě nebo cenných papírů.

Transakce osvobozené od daně z příjmu nahlásilo už téměř dva tisíce Čechů. PRAHA Za rok 2017 oznámili Češi finančním úřadům, že získali celkem 91 miliard korun, které nemusí danit. To je v průměru 48 milionů na jednoho milionáře. Největší transakce se odehrály v Praze a v jižních Čechách.

Povinnost hlásit osvobozené příjmy vyšší než pět milionů byla zavedena v roce 2015 a od té doby suma každoročně rostla. Letošní čísla nemusí být konečná – k 1 894 hlášením mohou do nejzazšího termínu, začátku července, přibýt další. "Na růstu se podílí především mezigenerační výměna a prodej firem podnikatelů z devadesátých let, kteří odcházejí do "podnikatelského" důchodu. Díky růstu ekonomiky roste i hodnota prodávaných firem," míní Jiří Žežulka, daňový manažer poradenské společnosti APOGEO.

Největší štěstí milionáře potkalo v Praze a v jižních Čechách – tam jsou částky v přepočtu na příjemce nejvyšší (78 milionů a 85 milionů). Je pravděpodobné, že mezi nimi bude nějaká významnější transakce v řádu miliard korun, která průměr výrazně zvedá. Komu přiznané miliony a miliardy patří, se nedá zjistit – podléhá to daňovému tajemství.

Ještě za rok 2016 Finanční správa zveřejnila aspoň nejvyšší ohlášenou částku, 15,8 miliardy korun. To vedlo ke spekulacím, že se pravděpodobně jednalo o prodej podílu v České gumárenské společnosti, na kterém vydělali miliardy Oldřich Šlemr a Tomáš Němec a jehož hodnotu do té doby veřejnost neznala. Daňová správa se chce dohadům vyhnout a rekordní příjmy už neprozrazuje.

"Oznámená částka je natolik jedinečná, že by mohla o dotyčném vypovědět tolik, aby mohl být identifikován on nebo transakce," vysvětluje mluvčí Kateřina Vaidišová. Povinnost hlásit příjmy nepodléhající dani slouží k prokázání původu majetku.

Pokud někdo zbohatne, aniž se to odrazí v běžném daňovém přiznání, a stát na to přijde, už se nemůže vymlouvat na dědictví po babičce, "které se přece nedaní". Pokud příjem nenahlásil, čeká ho pokuta až do výše 15 procent z této hodnoty.

Pro novináře

Na tomto webu používáme soubory cookies, abychom mohli zajistit jeho plnou funkčnost, analyzovat návštěvnost a případně přizpůsobit vhodně obsah a reklamu konkrétním uživatelům. Veškeré takto získané informace zpracováváme v souladu s dokumentem Prohlášení o ochraně osobních údajů.