Účtenkový nezájem

Když před loňskými sněmovními volbami startovala účtenková loterie, přála si současná ministryně financí Alena Schillerová (za ANO), aby se podařilo nalákat alespoň milion hráčů. Jenže půl roku po spuštění zájem lidí o "státní kasino" uvadá.

Loterie jako kontrola 

Deklarovaným smyslem české Účtenkovky je podpora elektronické evidence tržeb, tedy aby zákazníky motivovala brát si od prodavačů stvrzenky za svůj nákup. "Rozhodně to není nic, co by mělo podpořit zákazníky. I když je to tak prezentováno," tvrdí ovšem Jiří Žežulka, někdejší zástupce šéfa Generálního finančního ředitelství a současný daňový expert privátní společnosti APOGEO.

Hlavním záměrem Účtenkovky je podle něho kontrola: "Finanční a celní správa nebudou mít nikdy dost kapacit na to, aby jejich zaměstnanci obcházeli jednotlivé provozovny a prověřovali je. Účtenkovou loterií se ze všech obyvatel republiky stanou kontroloři."

Jednodušší registrace

Ačkoli kritici volají po zrušení účtenkové loterie, respektive celé EET, podle daňového experta Jiřího Žežulky není konec této hry na pořadu dne. "Když už se stát do takového projektu pustil, bylo by vhodné v něm setrvat a nabídnout lepší přístupnost, především snazší registraci. Po roce provozu by se měl projekt vyhodnotit a od toho odvíjet další osud loterie," soudí Žežulka.

Pro novináře

Na tomto webu používáme soubory cookies, abychom mohli zajistit jeho plnou funkčnost, analyzovat návštěvnost a případně přizpůsobit vhodně obsah a reklamu konkrétním uživatelům. Veškeré takto získané informace zpracováváme v souladu s dokumentem Prohlášení o ochraně osobních údajů.